PARTNER PORTALU
  • BGK

Trybunał o informacji publicznej

  • PAP    18 kwietnia 2012 - 10:36
Trybunał o informacji publicznej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z konstytucją był tryb wprowadzenia do ustawy o dostępie do informacji publicznej przepisu ograniczającego prawo do informacji ze względu na ważny interes państwa.
Zdaniem Trybunału Senat nie mógł wprowadzić tak daleko idącej poprawki. Zaskarżył to prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji. Według Sejmu i Prokuratora Generalnego tryb uchwalenia ograniczenia – zgłoszonego jako poprawka Senatu do sejmowej ustawy – był niezgodny z konstytucją.

Z rządowego projektu wynikało, że Rada Ministrów chce też wprowadzić ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na ważny interes państwa. Jednak w trakcie sejmowych prac nad projektem zrezygnowano z wprowadzenia tego przepisu.

Zakwestionowało go Biuro Analiz Sejmowych już na etapie pierwszego czytania. Następnie projekt trafił do Senatu, a ten wniósł swoje poprawki, w tym regulację nieuwzględnioną wcześniej przez Sejm.

Ostatecznie Sejm ją przyjął, uchwalając 16 września 2011 r. nowelizację ustawy, mimo że dzień wcześniej Biuro Legislacyjne Sejmu zgłaszało wątpliwości konstytucyjne dotyczące zakresu tej poprawki.

Te same zastrzeżenia miał prezydent. Jego zdaniem Senat, wprowadzając tę poprawkę, wykroczył poza swoje kompetencje. Według prezydenta taka poprawka była niedopuszczalna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.