Trybunał odroczył sprawę "janosikowego"

Do 15 stycznia Trybunał Konstytucyjny odroczył posiedzenie dotyczące „janosikowego”. Ministerstwo finansów zostało zobowiązane do uzupełnienia dokumentacji do 18 grudnia.
Trybunał odroczył sprawę "janosikowego"

ZAKTUALIZOWANE. W trakcie sześciogodzinnej rozprawy Trybunał przesłuchał pełnomocników wnioskodawców: prof. Huberta Izdebskiego, który reprezentował Radę Miasta Stołecznego Warszawy, i mec. Michalinę Nowokuńską, reprezentującą Radę Miasta Krakowa.

W imieniu rządu, broniąc obecnego systemu ustalania wpłat wyrównawczych, wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Finansów, w tym Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego.

Dyskusja nad ujętymi w konstytucji zasadami proporcjonalności i adekwatności w odniesieniu do jednostek samorządów terytorialnego stanowiła oś dzisiejszego posiedzenia TK ws. janosikowego.

Przedstawiciele Krakowa i Warszawy - miast, które z wnioskiem do trybunału występowały - przekonywali, że oddawanie tzw. „janosikowego” stanowi duży uszczerbek w dochodach własnych miast, nie rekompensowany przez inne przepisy. W efekcie zostaje naruszona zasada adekwatności i ograniczenie samodzielności tych dużych miast.

Podkreślali, że odnosząc się do zasady różności i proporcjonalności przepisy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie uwzględniają specyfiki dużych miast.

Zdaniem wnioskujących ustawa jest niekonstytucyjna. Nie negowali samego mechanizmu wyrównawczego, ale wybór, które gminy mają płacić na inne.

Z kolei reprezentujący Sejm poseł Jerzy Kozdroń dodał, że wnioskodawcy zakładają, że Warszawa i Kraków wykonują wyjątkową rolę, "w związku z tym, że jest się metropolią ma się dodatkowe obciążenia”.

Przyznał, że prace w sejmowej komisji ds. samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego nad obywatelskim projektem zmian w ustawie o dochodach samorządów ciągle trwają.

- Projektodawcom zależy na zmniejszeniu obciążeń bogatych miast na rzecz biednych oraz zwiększeniu dochodów JST.  Wiele zależy od TK, jeśli uzna skargę za bezzasadną prace potoczą się szybko - mówił poseł.

Sędziowie przyznali, ze mechanizm wyrównawczy opierający się wyłącznie na kryterium dochodowym i liczbie mieszkańców jest ułomny. Jednak wyrok nie zapadł, a sprawa została odroczona do 15 stycznia 2013 r.

Czytaj tez: Janosikowe w trybunale oraz Janosikowe: oby wybrana przez TK formuła nie działała destrukcyjnie na płatników

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

dziwne, że w czasach, gdy w ramach współpracy europejskiej Polska ubiega się o napływ środków z Unii nasze "metropolie" chcą zatrzymać środki wyłącznie dla siebie. A gdzie solidarność w ramach państwowości? Kiedyś było inaczej.. sam zbierałem środki na fundusz odbudowy stolicy, na centrum ...zdrowia dziecka, matki polki... i inne. Dobrze było brać?? rozwiń

asderg, 2012-12-05 11:07:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU