PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzaskowski o reformie funduszu sołeckiego i współpracy samorządów

  • PAP    27 lutego 2014 - 14:38
Trzaskowski o reformie funduszu sołeckiego i współpracy samorządów

Reforma funduszu sołeckiego, uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły wspólnie wykonywać pewne zadania, zmiany w organizacji zbiórek publicznych - to priorytety zapowiedziane w czwartek przez ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.
"Chcemy, by administracja polska stała się usługodawcą, żeby była jak najbliżej obywatela" - podkreślił Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że w obszarze administracji są trzy rzeczy, które chce jak najszybciej doprowadzić do końca.

"Po pierwsze kwestia funduszu sołeckiego. To jest rodzaj budżetu partycypacyjnego. Chcemy, by to ludzie podejmowali decyzje, jakie są ich potrzeby, i żeby te decyzje były podejmowane jak najbliżej ich, czyli w gminach, dlatego proponujemy reformę funduszu sołeckiego" - powiedział szef MAC. Wyjaśnił, że chodzi mu o to, by większa część pieniędzy za przeróżnego rodzaju przedsięwzięcia była zwracana gminom i żeby coraz więcej gmin mogło z tego typu okazji korzystać. Mówił, że chodzi o takie zadania jak np. budowanie placów zabaw czy zakup sprzętu do odśnieżania.

Druga kwestia - jak poinformował Trzaskowski - to kwestia ustawy samorządowej. "Chcemy zaproponować coś bardzo prostego i pragmatycznego, nie mniej jednak reformę, która może doprowadzić do oszczędności bardzo dużych pieniędzy" - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły się łączyć, by wspólnie wykonywać pewne usługi. Jak mówił chodzi np. o wspólne organizowanie w obszarach metropolitalnych transportu publicznego czy organizowanie sieci szerokopasmowych.

"Tego typu reforma może doprowadzić do kilkuset milionów złotych oszczędności" - ocenił. Podkreślił, że chodzi także o oddanie decyzji o tym jak samorządy mają współpracować samym samorządom, a nie podejmować decyzje ponad ich głowami.

Trzecia zmiana ma dotyczyć zbiórek publicznych. "Ustawa, która do tej pory obowiązują jest z 1933 r. Ona tak naprawdę doprowadza do sytuacji, w której to urzędnik decyduje czy jakaś zbiórka publiczna może być przeprowadzona czy nie. (...) Chodzi o to, by to obywatele decydowali, na jaki cel chcą wydawać pieniądze, a co więcej dzięki portalowi internetowemu będzie pełna przejrzystość, w jaki sposób te pieniądze są wydawane i w jakim tempie" - powiedział Trzaskowski.

Zapowiedział, że będą też prowadzone prace mające prowadzić do zakończenia rozmów z Kościołami nt. Funduszu Kościelnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sołtys Spiczki, 2014-02-27 18:21:29

    fundusz sołecki to przeżytek gdyż nie aktywizuje wsi uchwalcie aby minimum 10 procent podatku pozostawało na wsiach tak jak dawniej był fundusz rozwoju rolnictwa.Powołano sołectwa tylko zapomniano zabezpieczyć srodki na funkcjonowanie sołectwa .Soltys to taki stwór co prosi o najmniejszy ochłap ze... stołu Wójta bo potrafi odmówic wysłania skargi do Wojewody gdyż sołtys potrafi wykazać jego nieprawidłowe postępowanie.Sołectwa zostały doprowadzone do ruiny szczególnie w powiecie bielskim nic dziwnego że niema chętnych pełnić tą funkcję  rozwiń