PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzaskowski: samorządy zaoszczędzą 1 mld zł rocznie

  • Bartosz Dyląg    28 maja 2014 - 16:16
Trzaskowski: samorządy zaoszczędzą 1 mld zł rocznie

W MAC jako misję postrzegamy oddawanie obywatelom jak największej liczby decyzji. W tę stronę idziemy jeśli chodzi o ustawę samorządową, fundusz sołecki, a nawet ustawę o zbiórkach publicznych czy wspieranie budżetów partycypacyjnych – powiedział w trakcie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Rafał Trzaskowski.
W opinii Rafała Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji doświadczenia ostatnich lat pokazują, że bez silnego samorządu terytorialnego nie ma pełnej demokracji. Na przykładzie Ukrainy widać, że państwa, które nie były w stanie rozbudować samorządności, mają problemy z demokracją.

- W rozmowach z moimi ukraińskimi przyjaciółmi staram się przekazać im, że nie da się przeszczepić rozwiązań, nad którymi pracowaliśmy 25 lat, bo do tego trzeba zmian mentalnościowych, a także zbudowania odpowiedniej kultury podejmowania decyzji - zaznaczył minister.

Trzaskowski przyznał, że polskich doświadczeń samorządności chcą uczyć się także takie kraje, jak Egipt czy Tunezja.

W opinii wiceministra dowodem na to, że jesteśmy w stanie iść własną drogą jest fakt, że polski samorząd stał się niepolityczny i rządzi się swoimi prawami.

- Podczas wyborów samorządowych widać, że nie są klasyczną kalką wyborów krajowych - zauważył szef MAC.

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego to cenne, bo w wielu przypadkach, nawet rozwiniętych krajach Unii Europejskiej wybory lokalne są absolutną kalką wyborów politycznych, krajowych.

Rafał Trzaskowski po raz kolejny podkreślił znaczenie KWRiST.

- Moim zadaniem jest wsłuchiwanie się w głos samorządowców, to absolutnie fundamentalna sprawa, jeśli rząd chce podejmować sensowne i dobrze odbierane decyzje - wyjaśnił Trzaskowski.

Za duże osiągniecie minister uznał to, że od czasów, w których spotkania stron rządowej i samorządowej traktowane były jako sztafaż, obowiązek, przeszliśmy do momentu, w którym obie strony traktują się po partnersku.

- W naszym resorcie jako misję postrzegamy oddawanie obywatelom jak największej liczby decyzji. W tę stronę idziemy jeśli chodzi o ustawę samorządową, fundusz sołecki, a nawet ustawę o zbiórkach publicznych czy wspieranie budżetów partycypacyjnych, które powinny stać się normą w naszym kraju - podkreślił minister administracji i cyfryzacji.

Rafał Trzaskowski dodał, że ustawa samorządowa jest na etapie komitetu stałego Rady Ministrów, w pracach nad nią udało się dojść do kompromisu z samorządami. Proponowane zmiany pozwolą zaoszczędzić samorządom co najmniej 1 mld zł rocznie.

- Bardzo nam zależy, abyście mogli działać w sposób jak najbardziej samodzielny i elastyczny, dlatego w tej ustawie pojawiają się ułatwienia dla samorządów, możliwość powoływania związków gminno-powiatowych oraz zachęty finansowe, które zmierzają do tego, by poprawić efektywność działania samorządów. Ponadto zmieniliśmy ustawę o funduszu sołeckim tak, by gminy wspólnie z mieszańcami mogły podejmować decyzje dotyczące najważniejszych inwestycji - wyjaśnił Trzaskowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 6-latki, 2014-05-28 17:24:31

    Google >> RAPORT: FAKTY, PROGNOZY i WNIOSKI na temat 6- i 7-latków.