Trzeba się śpieszyć, by zarobić na łupkach

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 03-11-2011
  • drukuj
Prawnicy na zlecenie rządu przygotowują ustawę określającą opłaty za korzystanie ze złóż gazu łupkowego.
Trzeba się śpieszyć, by zarobić na łupkach
„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do treści niektórych jej przepisów, rozwiązania proponowane przez PiS i PO częściowo się pokrywają.

Chodzi o powołanie państwowego funduszu, do którego trafiałyby pieniądze z opłat górniczych, czy też powołanie państwowej spółki, która byłaby udziałowcem w każdej koncesji. Różnice dotyczą głównie wysokości opłat – PiS chce 40 proc. od wartości wydobywanego surowca, PO uważa, że to za wysoka stawka i może odstraszyć inwestorów.

Obie strony są skłonne pochylić się nad tą sprawą jeszcze raz. „Do sprawy stawki podchodzimy elastycznie” – zapewnia Piotr Naimski z PiS.

PiS swoją ustawę złoży na pierwszym roboczym posiedzeniu Sejmu. Chce, by nowe rozwiązania przyjąć przed końcem roku. A PO nie mówi „nie”. „To możliwe do osiągnięcia” – mówi wysoką rangą polityk Platformy.

Szybkie przyjęcie nowych regulacji jest konieczne, jeśli chcemy czerpać – wzorem Norwegii – potężne zyski z gazu łupkowego. „Musimy się spieszyć z regulacjami, bo postęp prac poszukiwawczych jest szybszy niż się tego wszyscy spodziewali” – ocenia w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ekspert rynku gazowego Janusz Kowalski. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

cóż za oszczędność...

Fan hamburgera, 2011-11-03 18:17:25 odpowiedz

Tak,trzeba się śpieszyć! Łatwo można przespać taką okazję! Chyba,że komuś nie zależy...Potem może być za póżno !

Łupek, 2011-11-03 09:48:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU