PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeba uporządkować finanse publiczne

  • PAP    19 maja 2013 - 14:02
Trzeba uporządkować finanse publiczne

Jeśli PiS dojdzie do władzy, najpierw uporządkuje finanse publiczne – zapowiedział prezes tej partii Jarosław Kaczyński.
Lider PiS nie przewiduje, że dojdzie do wcześniejszych wyborów, choć nie wyklucza innej konfiguracji rządowej.

Zauważalne - jego zdaniem - napięcia w Platformie mogą skutkować odejściem niektórych posłów z tej partii. „Mamy do czynienia z początkiem takiego procesu osypywania się PO. Większość tej koalicji jest niewielka, więc nawet przy niewielkim osypywaniu trzeba szukać nowych koalicjantów, a to może spowodować kolejne napięcia" - powiedział prezes PiS.

Jednocześnie zaznaczył, że „SLD, choćby przy sprawie Grzegorza Przemyka, pokazał swoją twarz partii postkomunistycznej, związanej z dyktaturą i to jeszcze zewnętrzną".

Czytaj też: Finanse samorządów potrzebują uzdrowienia      

Lider Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do ostatnich sondaży, w których PiS wyprzedza PO, powiedział, że we własnym sondażu jego partia ma 7-punktową przewagę nad Platformą.

Pytany, od czego powinien zacząć jego rząd po ewentualnym przejęciu władzy, do którego szykuje się PiS, były premier odpowiedział: „Trzeba zacząć sprzątać od finansów publicznych, bez uporządkowania tej sfery będzie trudno będzie skutecznie walczyć z bezrobociem, naprawić służbę zdrowia. Już w tej chwili jest bardzo źle".

Jak tłumaczył, znaczna część polskiej gospodarki jest nieopodatkowana, w tym wielkie sieci handlowe, w części także banki. „Kapitał zagraniczny pod różnymi pozorami zwiększa koszty i nie płaci podatków. Mamy do czynienia z innym zjawiskiem, że ustosunkowani ludzie nie płacą podatków, lub płacą je zaniżone" - wyliczał.

Nie chcemy podwyższać podatków, ale chcemy, by była w Polsce gospodarka rynkowa, w której wszyscy w poszczególnych kategoriach płaciliby takie same podatki - podkreślił prezes PiS.

Jego zdaniem trzeba przede wszystkim uchylić obowiązujące ustawy o VAT, bo ich interpretacji jest wiele, a w konsekwencji nakładanie tych podatków jest całkowicie arbitralne. „Prowadzi to do nadużyć; jednych się niszczy podatkami, inni w ogóle nie płacą" - zauważył.

„Z całą pewnością trzeba uporządkować sprawy strategiczne w gospodarce. Kwestia chemii ciężkiej jest bardzo aktualnym przykładem. Nie może być tak, by nam wydzierano ważne części naszej gospodarki, po to, byśmy następnie płacili bardzo wysokie ceny za gaz dostarczany z Rosji do tych przedsiębiorstw" - przestrzegł.

Jak mówił, we wszystkich resortach trzeba bardzo dużo zmienić, bo wszędzie polityka „jest fatalna, począwszy od polityki przemysłowej wobec górnictwa, a skończywszy na oświacie i kulturze".

Jarosław Kaczyński przekonywał, że jego partia ma już w szufladach gotowe projekty ustaw, w tym dotyczące finansów publicznych.

Pytany o ocenę sytuacji politycznej, szczególnie w kontekście ostatnich sondaży, które wskazują na przewagę, choć niewielką, PiS nad PO, Kaczyński powiedział, że w badaniach przeprowadzanych na zlecenie PiS jego partia ma jeszcze większą przewagę, sięgającą 7 punktów procentowych.

Według badania TNS dla piątkowego programu „Forum" TVP Info, PiS może liczyć na 34 proc. poparcia, PO na 32 proc. Opublikowane tego samego dnia badanie CBOS dało PiS 26 proc. wobec 23 proc. wskazań na partię Donalda Tuska.KOMENTARZE (1)

  • doremi, 2013-05-23 08:54:29

    Ale Kaczor był już "przy władzy" i ani nie uporządkował ani nie uzdrowił finansów publicznych. Bujał się na tym, co poprzednicy zostawili i nawet się nie zająknął nad porządkowaniem czegokolwiek !!!