PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeba więcej kompetencji dla dzielnic i osiedli

  • PAP    1 grudnia 2010 - 18:38
Trzeba więcej kompetencji dla dzielnic i osiedli

Wzmocnienie jednostek pomocniczych w gminach miejskich - dzielnic i osiedli - a także roli powiatów to kolejne propozycje zespołu doradców prezydenta dotyczące zmian funkcjonowania samorządu.
Doradca prezydenta ds. samorządu prof. Paweł Swianiewicz powiedział, że "polska demokracja lokalna potrzebuje silniejszych jednostek pomocniczych". "Jeśli chodzi o miasta, to zagadnienie zostało już lepiej czy gorzej uregulowane; pora się przyjrzeć dzielnicom i osiedlom" - powiedział.

Według prof. Swianiewicza wzmocnienie jednostek pomocniczych poprawi funkcjonowanie samorządów w dwóch wymiarach. Po pierwsze, przyczyni się do umocnienia demokracji lokalnej i aktywności lokalnych społeczności. Po drugie - mówił - przekazywanie niektórych zadań gminy na poziom dzielnic czy osiedli przy umiejętnym przeprowadzeniu może sprzyjać poprawie efektywności zarządzania miastem.

Podkreślił przy tym, że wzmocnienie jednostek pomocniczych powinno być przygotowywane bardzo ostrożnie. "Chodzi o rozwiązania, które zachęcają, pobudzają aktywność, a możliwie mało narzucają" - zaznaczył.

Prof. Michał Kulesza opowiedział się za wzmocnieniem roli powiatu poprzez dodanie do katalogu zadań tej jednostki samorządowej spraw dotyczących polityki rozwojowej. Jak ponadto mówił, członkowie zespołu doradców zgodzili się, że "w powiecie wystarczy jednoosobowy zarząd".

Prezydencki doradca opowiedział się też za tym, by członkowie zarządu województwa ponosili indywidualną odpowiedzialność za poszczególne dziedziny administracji, które zostaną im powierzone, a nie - jak obecnie - działać w imieniu marszałka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zamyślony, 2010-12-01 20:30:16

    PO co tyle szczebli samorzadu? A jak sie idzie do lekarza np w gorach,snieg,wichura to kto pomoze? marszalek,burmistrz albo sołtys