PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeba zmian w ustawie o finansowaniu jst

  • PAP    28 września 2012 - 21:00
Trzeba zmian w ustawie o finansowaniu jst

Zmiany w ustawie o finansowaniu samorządów, większe ich uprawnienia i ewentualne zmiany w ordynacjach wyborczych mogą - zdaniem szefa SLD Leszka Millera - uzdrowić działanie władz lokalnych. SLD zapowiada akcję zbierania ankiet na temat oceny działań samorządów.
"Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy można coś zrobić, co by nasz samorząd terytorialny stawiało na lepszej pozycji" - powiedział dziennikarzom w Kielcach Miller. W tym celu Sojusz ma przeprowadzić kilkaset tysięcy ankiet wśród Polaków na temat działania samorządów.

"Chcemy w całej Polsce, w ciągu najbliższych dni, miesięcy zebrać kilkaset tysięcy ankiet" - zapowiedział w Kielcach sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. "Chcemy zapytać mieszkańców o to, czy obietnice z 2010 roku są realizowane przez władze, czy to wszystko, co dzieje się w lokalnej samorządności na szczeblu powiatu czy gminy może być jeszcze lepiej wykonywane" - dodał.

Czytaj też: Stan finansowy samorządów jest coraz gorszy

Tylko na terenie województwa świętokrzyskiego SLD planuje zebrać kilkanaście tysięcy ankiet.

Według Millera, jeżeli Sojusz przeprowadzi taką konsultację, "zbierając podpowiedzi i odpowiedzi", to za rok będzie mógł przedstawić różne projekty dotyczące samorządów. Jego zdaniem najpilniejszej zmiany wymagają przepisy w sprawie finansowania samorządów lokalnych.

W ocenie szefa Sojuszu istnieje np. niebezpieczeństwo, że "wiele z planów dotyczących rozpoczęcia czy kontynuowania inwestycji z wkładem UE nie będzie mogło być realizowane".

Czytaj też: Samorządowcy przemaszerowali przez Warszawę

W drugiej kolejności - zdaniem Millera - potrzebne są "zmiany w usytuowaniu samorządów". Jak wyjaśnił chodzi o "przesunięcie większej części uprawnień z administracji rządowej do administracji samorządowej".

Wiceszef SLD, były premier Józef Oleksy powiedział, że konieczna jest gruntowna decentralizacja w dystrybucji środków publicznych. Według niego to "zaszłość, że państwo zbiera pieniądze z całego kraju do Warszawy, a potem je łaskawie rozdziela w dół". "To się musi zmienić, duża część dochodów musi od razu pozostawać na dole, bez tej łaskawości centralnej administracji" - podkreślił Oleksy.

<!-- pagebreak //-->

Trzecią kwestią, którą rozważa SLD, jest postulat zmian w ordynacji wyborczej.

Zdaniem Millera warto się zastanowić, czy przepisów o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie rozszerzyć na starostów powiatów ziemskich i marszałków województw.

"Jeszcze nie mamy skrystalizowanego poglądu, ale być może jest to jeden z wariantów, który zasługuje na uwagę i na rozważenie, ale ostateczne stanowisko zajmiemy wtedy, gdy poznamy wyniki ankiet" - zaznaczył szef SLD.

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby wyniki ankiet były zaprezentowane w raporcie, który opublikowany zostanie na przełomie listopada i grudnia. Ma być to punkt wyjściowy do samorządowej kampanii wyborczej. Kolejne wybory samorządowe odbędą się w 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.