Trzeba zmienić przepisy o izbach wytrzeźwień

Potrzebna jest szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w tych izbach – wskazuje Fundacja Helsińska.
Trzeba zmienić przepisy o izbach wytrzeźwień

Senacka komisja zapowiada, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na początku listopada.

Czytaj też: Nocleg w izbie wytrzeźwień może być droższy

„Brak podstawy prawnej obliczenia wysokości opłaty będzie skutkować niemożliwością jej pobrania od osób przyjętych do izby wytrzeźwień, przez co placówki te pozbawione zostaną ważnego źródła finansowania swojej działalności” – napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do senatora Piotra Zientarskiego (PO), kierującego pracami komisji ustawodawczej.

Dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą – uznał na początku kwietnia Trybunał Konstytucyjny. Wskazał on, że przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego.

Brak tych wytycznych – jak uznał Trybunał – stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień.

TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy. Zakwestionowane rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Przepisy zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można ocenić, że cały proces legislacyjny w przedmiocie dostosowania przepisów do wyroku TK nie zakończy się uchwaleniem nowelizacji do 16 stycznia 2013 r., a więc do daty utraty mocy obowiązującej przez dotychczasowy przepis” – głosi pismo HFPC podpisane przez wiceprezesa fundacji Adama Bodnara.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU