Trzeba zredukować administrację publiczną

Solidarna Polska chce, by Sejm przyjął uchwałę wzywającą premiera do podjęcia działań zmierzających do redukcji administracji publicznej.
Trzeba zredukować administrację publiczną

Jak poinformował w czwartek szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, partia domaga się też ograniczenia czasu trwania kontroli w firmach. Mularczyk przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że podjęcie przez premiera Donalda Tuska „działań zmierzających do redukcji urzędów i administracji publicznej w Polsce” jest konieczne, „by Polska mogła się dynamicznie rozwijać, aby ten kaganiec, który krępuje polską gospodarkę i przedsiębiorczość, został zniesiony”.

Czytaj też: Propozycje ograniczenia nepotyzmu


Argumentował, że na przestrzeni ostatnich czterech lat – od 2008 do 2012 r. – według różnych szacunków w Polsce przybyło 150 tys. urzędników. Jak mówił Mularczyk, urzędnicy ci kosztują państwo 30 mld złotych, to jest 10 proc. naszego budżetu.

„W ciągu jednego roku przybyło prawie 3 tys. urzędników w ministerstwie pracy i Ochotniczych Hufcach Pracy, ponad 500 urzędników w ministerstwie rolnictwa i gospodarstwach pomocniczych, ponad 200 urzędników w Ministerstwie Spraw Zagranicznych” – wyliczał Mularczyk.

Jak ocenił, w tej sprawie konieczne są działania rządu polegające na ograniczeniu administracji, m.in. poprzez likwidację części urzędów. „Można powiedzieć, że administracja publiczna jest potrzebna, że urzędy publiczne są potrzebne obywatelom, ale jak funkcjonuje nasza administracja, pokazała ostatnia afera Amber Gold” – powiedział szef klubu SP.

Dowodził, że z powodu przerostu administracji publicznej nasze państwo nie jest konkurencyjne. „Ci urzędnicy bardzo często przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej, ubywa obywateli, którzy prowadzą działalność gospodarczą, natomiast przybywa urzędników” – mówił Mularczyk.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

możecie się nie martwić damy radę bez nich, a koszty będą o wiele mniejsze bo dostaną 5x mniej zasiłku z PUP niż zarabiają - to będą duże oszczędności

Ela, 2012-08-28 09:28:13 odpowiedz

Dla zredukowanych trzeba zabezpieczyc kuroniówki- to dodatkowy wydatek. O tym trzeba też pamiętać.

xx, 2012-08-23 20:37:30 odpowiedz

Przyrosło administracji w Ministerstwie Pracy i OHP, bo ktoś musi realizować przecież i rozliczać te sterty papierów przy projektach finansowanych ze środków UE !!! A kto to ma robić?

Henryk ze Szczepanowa , 2012-08-23 14:04:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU