PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy dni dla funduszy sołeckich

  • AZA    28 marca 2011 - 20:48

Za trzy dni upływa termin, w którym rady gmin mogą uchwalić przeznaczenie pieniędzy dla funduszy sołeckich. Równolegle trwają prace nad zmianą Ustawy o funduszu sołeckim.
W 2009 roku weszła w życie Ustawa o funduszu sołeckim. Jej wprowadzenie dla wielu polskich gmin stanowiło zachętę do wprowadzenia mechanizmu, który przekazuje mieszkańcom sołectw decydujący głos o przeznaczeniu pewnych kwot z lokalnego budżetu. Wg ustawy do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy rada gminy decyduje o przeznaczeniu środków z budżetu gminy na fundusz sołecki, zatem na decyzję pozostały trzy dni.

Czytaj też: Fundusz sołecki nie na imprezki, lecz na aktywację

Tymczasem 4 marca 2011 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO) – Szymon Osowski, Prezes Zarządu i Karol Mojkowski, koordynator programu Budżet obywatelski, spotkali się z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomaszem Siemoniakiem. W spotkaniu uczestniczył także zastępca Dyrektora Departamentu Administracji Publicznej - pan Adam Misiuwianiec. Celem spotkania było przedstawienie ministrowi stanowiska stowarzyszenia odnośnie senackiego Projektu ustawy o zmianie Ustawy o funduszu sołeckim.

Czytaj też: Wsi potrzebny jest spójny system wsparcia

Minister Tomasz Siemoniak otwierając spotkanie zauważył, iż należy zadać pytanie czy zmiany w obowiązującej Ustawie o funduszu sołeckim są potrzebne, jakie ew. zmiany należałoby wprowadzić oraz ew. kiedy mogłoby to mieć miejsce.

Przedstawiciele SLLGO opisali sytuację braku wiarygodnych danych oraz problemy wynikające z wprowadzenia w życie zapisów senackiego projektu zmiany Ustawy o funduszu sołeckim – zaznaczając, że są to jedynie wybrane zagadnienia. Obecnie zarówno instytucje administracji rządowej, samorządowej jak i stowarzyszenia, i organy nadzoru takie jak RIO, nie posiadają danych pozwalających wyczerpująco omówić występujące problemy. Takie dane nie są gromadzone. Z informacją przekazaną Ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi, dotyczącą braku wiarygodnych danych dotyczących funduszu sołeckiego, można zapoznać się tutaj (wraz z załącznikami).

Przedstawiciele SLLGO przekazali także wątpliwości dotyczące senackiego projektu zmian Ustawy o funduszu sołeckim – wynikające z opinii prawnych uzyskanych przez Stowarzyszenie. Główne zagrożenie senackiego projektu zmian ustawy to zmniejszenie wpływu mieszkańców na kształt funduszu sołeckiego.

- Na dzień 4 marca nie ma jeszcze stanowiska rządu odnośnie ww. projektu - zauważył Adam Misiuwianiec.

Podsumowując spotkanie minister Tomasz Siemoniak zaproponował zorganizowanie spotkania wnioskodawców projektu ustawy oraz przedstawicieli organizacji zainteresowanych tematem, w celu omówienia pojawiających się pytań do projektu zmiany ustawy o funduszu sołeckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.