PARTNER PORTALU
  • BGK

Turek wyemituje obligacje o wartości 11 mln zł

  • PAP    23 czerwca 2011 - 06:29
Turek wyemituje obligacje o wartości 11 mln zł

Obligacje komunalne o wartości 11 mln zł na sfinansowanie inwestycji wyemituje gmina miejska Turek – zdecydowali miejscowi radni.
Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego 2011 r. Jak poinformował doradca burmistrza ds. mediów Łukasz Maciejewski, przeprowadzone analizy finansowe wykazały, że emisja pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania.

Zgodnie z uchwałą, gmina wyemituje w 2011 r. 11 tys. sztuk obligacji o wartości nominalnej 1000 złotych każda. Emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej i będzie skierowana do inwestorów krajowych oraz zagranicznych. Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych gminy.

Radni uchwalili, że wykup obligacji rozpocznie się cztery lata od emisji i zakończy się jedenaście lat od daty emisji. W uzasadnieniu uchwały radni stwierdzili, że obligacje w swojej istocie spełniają funkcję kredytu, ale dla miasta są korzystniejsze niż tradycyjny kredyt bankowy.

„Są elastyczne i dają możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo płynności finansowej budżetu” – uznali radni.

Pieniądze z obligacji miasto przeznaczy na inwestycje, m.in. na uzbrajanie terenów Tureckiej Strefy Inwestycyjnej, budowę inkubatora przedsiębiorczości i na projekt „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”. Przy budżecie o wartości 120 mln zł miasto realizuje obecnie inwestycje przekraczające kwotę 80 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.