PARTNER PORTALU
  • BGK

Tusk: rekomendowaliśmy szefowi MSP, by PIR przyspieszył inwestycje

  • PAP    15 kwietnia 2014 - 20:05
Tusk: rekomendowaliśmy szefowi MSP, by PIR przyspieszył inwestycje

- Rząd rekomendował we wtorek 15 kwietnia ministrowi skarbu, aby tak rozmawiał ze spółką Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), by jej proces inwestycyjny nabrał przyspieszenia - poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.
"Liczymy na to, że czas rozpędzania tego projektu zamieni się na czas bardzo intensywnego realizowania już poszczególnych inwestycji" - zaznaczył szef rządu na konferencji prasowej.

"To zrozumiałe, że dysponując publicznymi pieniędzmi, trzeba starannie oceniać i analizować wnioski, ale rekomendowaliśmy dzisiaj ministrowi skarbu, aby tak rozmawiał ze spółką PIR, aby proces inwestycyjny nabrał przyspieszenia, bo ma to być jedno z kół zamachowych w tym czasie wychodzenia z okresu osłabionego wzrostu. PIR ma być takim rzeczywiście kołem napędowym polskich inwestycji" - podkreślił.

Czytaj też:  Polskie Inwestycje Rozwojowe ogłosiły kolejne projekty

Premier podczas posiedzenia rządu wysłuchał informacji nt. programu Inwestycje Polskie i działań spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Jak ocenił, informacje jakie przedstawił minister skarbu są niezłe. "Natomiast ja bym oczekiwał jeszcze większego zaangażowania PIR-u, może nie większego, ale szybszego angażowania środków, jakie są w dyspozycji Polskich Inwestycji Rozwojowych" - wskazał.

Jak mówił, rząd zakłada, że w 2014 roku PIR zaangażuje ponad 4 mld zł. "Są to przede wszystkim inwestycje w sektorze energetycznym" - doprecyzował.

Tusk relacjonował, że w sumie około 100 projektów trafiło już do PIR-u i zostało zanalizowanych przez ekspertów. "Z tego 6 w tej chwili jest w fazie realizacyjnej" - dodał.

Program Inwestycje Polskie zapowiedział w październiku 2012 r. premier podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy.

Jednym z dwóch filarów programu Inwestycje Polskie jest bank BGK, który ma odpowiadać za finansowanie dłużne inwestycji (kredyty, gwarancje). Powołana została spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, która pełni rolę swego rodzaju funduszu infrastrukturalnego finansowanego ze środków Skarbu Państwa. Program ma się koncentrować na rentownych projektach inwestycyjnych w obszarze infrastruktury transportowej, energetycznej (dystrybucja i wytwarzanie) i gazowej (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowania złóż węglowodorowych (w tym gazu z łupków), samorządowej (utylizacja odpadów, komunikacja), przemysłowej oraz telekomunikacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.