PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyle wydadzą Tarnowianie w ramach budżetu obywatelskiego

  • PAP    28 lutego 2014 - 12:03
Tyle wydadzą Tarnowianie w ramach budżetu obywatelskiego

- 3,5 mln zł wydadzą w tym roku mieszkańcy Tarnowa (woj. małopolskie) na inwestycje w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Uprawnione osoby najpierw będą zgłaszać propozycje, a potem w głosowaniu zdecydują, które zadania warto zrealizować.
Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosuje już szereg miast.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta miasta Henryk Słomka-Narożański, w tym roku rozstrzygnięcie budżetu obywatelskiego zaplanowano szybciej niż w poprzednich latach - 28 czerwca. Zgłaszanie projektów do nowej edycji rozpocznie się 7 kwietnia i potrwa do 5 maja. Samo głosowanie na wybrane projekty będzie możliwe od 4 czerwca do 11 czerwca.

Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Tarnowa, którzy ukończyli 16 lat.

Zgodnie z regulaminem, zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, która przyczynia się pozytywnego rozwoju miasta, jak np.: budowa, modernizacja lub remont, działania wpływające na poprawę komfortu życia mieszkańców lub wydarzenie o charakterze prospołecznym. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 300 tys. zł.

W zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy wybrali do zrealizowania 12 projektów o łącznej wartości 3 mln zł. Tarnowianie oddali prawie 24 tysiące głosów, czyli prawie o dwa tysiące więcej niż w pierwszej edycji.

Wybrano m.in. modernizację hali sportowej przy Gimnazjum nr 4, stworzenie "Kolorowego ogrodu", czyli miejsca bezpiecznych zabaw i atrakcyjnych form spędzania czasu dorosłych przy przedszkolu nr 32 czy budowę bazy rekreacyjno-sportowej do uprawiania sportu masowego na północnym zboczu góry św. Marcina, w rejonie ul. Harcerskiej i al. Tarnowskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • nowa-wies-kety.pl, 2014-03-01 07:38:35

    Tylko 3,5 mln zł? Czyli właściwie tyle samo co prawie 5-krotnie mniejsza gmina Kęty: - nowa-wies-kety.pl/29267-glosow-w-sprawie-budzetu-obywatelskiego/ - budzetobywatelski.kety.pl/