PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyle wyniesie subwencja dla samorządów w 2014 roku

  • bad    25 listopada 2013 - 17:14
Tyle wyniesie subwencja dla samorządów w 2014 roku

Przeszło 6,6 mld zł wyniesie subwencja ogólna dla gmin w 2014 r. – wynika z projektu budżetu na 2014 rok. Obniżeniu ulegnie część oświatowa subwencji, wyniesie ona 39,5 mld zł.
Resort finansów przygotował zestawienie projektowanych kwot subwencji dla wszystkich gmin, powiatów i województw.

Projekt uchwały budżetowej na 2014 r. zakłada, że kwota subwencji ogólnej dla gmin (bez części oświatowej) wyniesie 6,6 mld zł, w tym część wyrównawcza wyniesie 6 mld zł, a część równoważąca - 512,7 mln zł.

Po raz pierwszy od kilku lat obniżona zostanie planowana kwota części subwencji oświatowej. W 2014 roku ma wynieść 39,5 mld zł, czyli o ponad 9,6 mln zł mniej niż w roku bieżącym. Gminy otrzymają z tej sumy 24 mld zł, do powiatów trafi 14,56 mld zł, a do województw 744,5 mln zł.

Ministerstwo Finansów zmniejszenie subwencji oświatowej tłumaczy przekazaniem przez jednostki samorządu terytorialnego, w drodze porozumienia, dwóch szkół artystycznych do prowadzenia przez ministra kultury oraz z wnioskami marszałka woj. śląskiego o włączenie Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach do Politechniki Śląskiej i marszałka woj. wielkopolskiego o włączenie Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Lesznie do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada także 17 mln zł w ramach części rekompensującej dla gmin. Kwota ta ma wyrównać ubytki w dochodach, wynikające ze zwolnień z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków zajęte na prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

Kwota subwencji ogólnej dla powiatów wyniesie 2,62 mld zł, w tym część wyrównawcza to 1,55 mld zł, a część równoważąca 1,078 mld zł. Planowana na przyszły rok kwota subwencji ogólnej dla województw to 2,13 mld zł.

Szczegóły w multimediach:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.