PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyle wynosi dług Mazowsza

  • PAP    8 września 2014 - 19:30
Tyle wynosi dług Mazowsza

- Dług województwa po pierwszym półroczu 2014 wyniósł 1 mld 628 mln 767 tys. zł - poinformował podczas sesji sejmiku skarbnik mazowieckiego samorządu Marek Miesztalski.
Jak wynika z informacji o przebiegu wykonania budżetu województwa mazowieckiego za pierwsze półrocze br. kwota zadłużenia stanowi 61,12 proc. planowanych dochodów samorządu. "Dla porównania w ubiegłym roku, w tym samym czasie, zadłużenie wynosiło ponad 73 proc. planowanych dochodów" - powiedział Miesztalski.

Przedstawione przez skarbnika dane, wskazują także, że większość podlegających mazowieckiemu samorządowi placówek ochrony zdrowia po pierwszym półroczu ma wynik ujemny. Spośród samorządowych lecznic dodatnie wyniki finansowe odnotowały jedynie: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku, stacje pogotowia ratunkowego w Ostrołęce, w Siedlcach i w Płocku oraz odpowiadający za ratownictwo i przewozy sanitarne SPZOZ MEDITRANS w Warszawie.

Czytaj też:  MF: Oprocentowanie pożyczki dla Mazowsza na preferencyjnym poziomie

"Trudno wyniki z pierwszego półrocza wprost odnosić do końca roku, bo z reguły jest tak, że wiele tych ujemnych wyników finansowych, które wyglądają dosyć groźnie w połowie roku, na jego końcu ulegają zmianie i wyglądają inaczej" - uspokajał skarbnik. Jak wyjaśnił w drugim półroczu placówki ochrony zdrowia mają zwiększone kontrakty, wtedy są też opłacane nadwykonania.

Czytaj też: Mazowsze wzięło pożyczkę na janosikowe

"W zeszłym roku wyglądało na to, że tych ujemnych wyników finansowych będzie ok. 100 mln zł.; po zakończeniu roku okazało się, że było to 42 miliony" - powiedział Miesztalski.

Ujemne wyniki SPZOZ-ów mogą natomiast mieć wpływ na przyszłoroczny budżet. "Na koniec 2014 roku samorząd będzie decydował czy pokrywamy te ujemne wyniki czy przekształcamy SPZOZ-y w innego rodzaju placówki lub likwidujemy" - wyjaśnił skarbnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.