PARTNER PORTALU
 • BGK

Tysiąc złotych przez rok od urodzenia dziecka dla wszystkich nieetatowych

 • AW/pap    31 marca 2015 - 18:17
Tysiąc złotych przez rok od urodzenia dziecka dla wszystkich nieetatowych
Nowe świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu (fot.fotolia)

1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka dla osób bezrobotnych, studentów, rolników oraz pracujących na umowach o dzieło - rząd przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą nowe świadczenie rodzicielskie.
- Idziemy za ciosem. Zaledwie tydzień temu rząd przyjął projekt “Złotówka za złotówkę” gwarantujący rodzicom, że podejmując pracę nie utracą wsparcia finansowego państwa. Na wtorkowym posiedzeniu (31 marca) przyjęliśmy kolejny projekt z rządowego pakietu rodzinnego – świadczenie rodzicielskie – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Z urlopów rodzicielskich obecnie mogą korzystać jedynie osoby opłacające składki. To matki i ojcowie zatrudnieni na umowach o pracę oraz na zleceniach (o ile opłacają dobrowolne składki).

Od przyszłego roku wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób.

Rodzice przez rok od urodzenia dziecka będą dostawać na rękę 1 tys. zł nowego świadczenia rodzicielskiego. W przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie mógł być wydłużony nawet do 71 tygodni. Od momentu porodu rodzic będzie miał 3 miesiące na zgłoszenie się po świadczenie.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Szacowany koszt zmian to 1,2 mld zł w 2016 r.

Nowe świadczenie będzie można pobierać przez rok (52 tygodnie) w przypadku urodzenia bądź przyjęcia na wychowanie jednego dziecka; przy dwojgu dzieciach - przez 65 tygodni, trojgu - 67 tygodni, czworgu - 69 tygodni, przy piątce i więcej - 71 tygodni. Terminy będą liczone odpowiednio od dnia porodu albo przyjęcia dziecka. Świadczenie nie będzie przysługiwać rodzinom zastępczym zawodowym.

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zastosowano ograniczenie wiekowe - do ukończenia przez dziecko 7 lat, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny, nie dłużej niż do ukończenia 10. roku życia.

Ze świadczenia rodzicielskiego nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a także osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (m.in. funkcjonariusze służb mundurowych). Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.

By uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż to świadczenie, resort pracy proponuje wprowadzenie minimalnej wysokości netto zasiłku macierzyńskiego oraz świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy i określenie jej na poziomie 1 tys. zł.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Przepisy przejściowe zakładają jednak, że ze świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, których dzieci urodziły się przed dniem 1 stycznia 2016 r., w sytuacji gdy nie minęło jeszcze 52 tygodni od urodzenia dziecka (i odpowiednio więcej w przypadku ciąży mnogiej).

Obecnie rodzice mają prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Poza pierwszymi 14 tygodniami urlopu macierzyńskiego, które dedykowane są wyłącznie matkom, rodzice mogą się urlopem dzielić. Oprócz tego istnieje urlop ojcowski, w wymiarze 2 tygodni, przeznaczony tylko dla ojców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (44)

 • ja żaneta, 2017-03-05 10:39:21

  hej byłam w 14 tyg u lekarza pózniej sie dowiedziałam że nie mogę z tego korzystać a moja koleżanka dostanie z pracy 2 tys a ja nie za jakieś odciąganie składek w wysokości 50 ileś zł ciekawe dlaczego mi tego nie dali?jakieś podpowiedzi?
 • Aser, 2016-06-15 23:46:01

  Do Jula: ha ha dobre bedziesz groben i zabierzesz głośnikowe. Podstawowe sie klania nic dziwnego ze nie masz pracy
 • Wercia, 2016-06-15 23:43:06

  Do Jula: Szkoda pra jest tylko nie ma chęci