PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące uchwał unieważnionych z powodu błędów radnych

  • pt    28 sierpnia 2014 - 13:20
Tysiące uchwał unieważnionych z powodu błędów radnych

W ciągu ostatnich czterech lat wojewodowie unieważnili ponad 10 tys. uchwał. Najpoważniejsze problemy sprawiały radnym plany zagospodarowania.
Najwięcej niedopracowanych aktów wytworzyły województwa dolnośląskie, warmińsko-mazurskie i śląskie. Najmniej kłopotów z podejmowanymi uchwałami mieli radni z województwa małopolskiego – wynika z sondażu Dziennika Gazety Prawnej.

Im niższy szczebel samorządu, tym więcej błędów popełniają tamtejsi radni.

Czytaj: Co się zmieniło w ustawie o dochodach jst przez ostatnie lata?

Przykładowo na Mazowszu wojewoda w 2013 r. stwierdził nieważność 195 uchwał przyjętych przed radnych gminnych i miejskich oraz tylko 10 powiatowych. Ani razu w ciągu ostatnich ponad czterech lat nie stwierdził nieważności uchwał podejmowanych przez sejmik województwa.

Najwięcej problemów sprawia gminom zarządzanie przestrzenią. Na 5,6 tys. przeanalizowanych przez DGP rozstrzygnięć nadzorczych aż 1,1 tys. (a więc średnio co piąte) dotyczyło naruszenia ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zgubna jest szybkość działania samorządowców.

– Chęć szybkiego uchwalenia planu przedkładana jest nad jakość i rzetelność jego wykonania – zwraca uwagę Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego.

Czytaj: Nowa kwota bazowa na 2015 r.

Drugim najczęściej naruszanym aktem – nieco ponad 900 stwierdzonych naruszeń na 5,6 tys. rozstrzygnięć – jest ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku. W latach 2011–2013 wojewodowie aż ponad 850 razy stwierdzili jej naruszenie.

Samorządowcy mają więc problem z praktycznym stosowaniem znowelizowanego prawa. Zanim przyzwyczają się do nowych regulacji, popełniają sporo błędów. Trzeba bowiem pamiętać, że w ostatnich latach obie wspomniane ustawy zostały poważnie zmienione.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.