PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyski magistrat utrudnia konkurencję na rynku wydawniczym? Bona Fides chce kontroli

  • KDS    20 lutego 2018 - 08:38
Tyski magistrat utrudnia konkurencję na rynku wydawniczym? Bona Fides chce kontroli
Na decyzję Urzędu Zamówień Publicznych odnośnie wszczęcia lub odmowy kontroli tyskiego przetargu trzeba poczekać. (fot. Bona Fides)

Czy Urząd Miasta Tychy utrudnił uczciwą konkurencję? Poważne zastrzeżenia do ogłoszonego przez urzędników przetargu ma Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic. Skierowało już wniosek o kontrolę. Co na to miasto?
  • Wniosek złożony do Urzędu Zamówień Publicznych dotyczący przetargu na „Publikację Tyskiego Informatora Samorządowego w 2018 r”.
  • Zdaniem Bona Fides miasto tak ograniczyło specyfikację przetargową, że uczciwa konkurencja została utrudniona.
  • - Wydaje się, że urząd chciał dodatkowo wesprzeć finansowo gazetę, którą już utrzymuje za pośrednictwem swojej spółki miejskiej i innych spółek należących do miasta, które się tam reklamują - mówi ostro Grzegorz Wójkowski z Bona Fides. 

Sprawa ma swój początek w grudniu 2017, kiedy rozpoczął się przetarg na „Publikację Tyskiego Informatora Samorządowego”. Jest to dodatek do gazety, który miał informować o tym co się dzieje w mieście. Jak wyjaśnia Bona Fides, zgodnie ze specyfikacją przetargu „Czasopismo winno być drukowane w pełnym kolorze, a jego część redakcyjna stanowić co najmniej 60 proc. całej powierzchni czasopisma. Część redakcyjna czasopisma powinna w całym swoim wymiarze dotyczyć miasta Tychy.”

W opinii stowarzyszenia ten zapis utrudnił wystartowanie w przetargu innym wydawcom niż miejska spółka „Śródmieście”, która wydaje gazetę „Twoje Tychy”. Bowiem jedynym czasopismem spełniającym ten warunek są właśnie "Twoje Tychy".

Czytaj więcej: Nowy kurs euro obowiązujący przy udzielaniu zamówień publicznych

- Wydaje się, że urząd chciał dodatkowo wesprzeć finansowo gazetę, którą już utrzymuje za pośrednictwem swojej spółki miejskiej i innych spółek należących do miasta, które się tam reklamują - mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. - O ile sama tego typu praktyka jest niepokojąca, bo po prostu psuje rynek wydawniczy, to nałożenie takich kryteriów podczas przetargu, które może spełnić tylko jeden podmiot, powinno być rozpatrzone przez Urząd Zamówień Publicznych - dodaje.

Jak informuje Bona Fides, spółka "Śródmieście" była jedyną firmą, która zgłosiła się do przetargu. Wyceniła publikację informatora na nieco ponad 158 tys. zł. Przetarg wygrała.

Czytaj więcej: Problem z przetargami. Unijne fundusze mogą się zmarnować

- Informator miał stanowić wyłącznie dodatek do czasopisma, z powodzeniem mógłby więc zostać dołączony do lokalnego periodyku, którego treść nie koncentruje się wyłącznie na Tychach. Jednocześnie zamawiający musiał przypuszczać, iż zastrzeżenie tego warunku wyłączy z postępowania wydawców lokalnych czasopism i umożliwi skuteczne złożenie oferty wyłącznie spółce „Śródmieście” sp. z o.o., w której miasto Tychy posiada większość udziałów, gdyż tylko wydawany przez nią tygodnik „Twoje Tychy” spełniał powyższy warunek udziału w postępowaniu – czytamy w skardze Bona Fides, do UZP.

O komentarz do stawianych im zarzutów poprosiliśmy przedstawicieli tyskiego magistratu. Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM w Tychach, miasto nie nie zgadza się z opinią stowarzyszenia. - Naszym zdaniem przetarg został przygotowany zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych - zaznacza w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Warto przypomnieć, że wcześniej Bona Fides wystąpiło o kontrolę zamówienia z wolnej ręki zleconego przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Tam sprawa dotyczyła przygotowania dla miasta tzw. strategii muzycznej, za 60 tys. euro. UZP zgodziło się z Bona Fides, że powinien zostać przeprowadzony przetarg. Ostatecznie wobec dyrektora instytucji orzeczono naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Odstąpiono od wymierzenia kary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.