PARTNER PORTALU
  • BGK

Ubezpieczenie od szkód wywołanych siłami natury. Na co mogą liczyć samorządy?

  • MN    18 lipca 2016 - 00:00
Ubezpieczenie od szkód wywołanych siłami natury. Na co mogą liczyć samorządy?

Wysokość odszkodowania za daną szkodę jest uzależniona nie tylko od wysokości poniesionej straty, ale też od sposobu, w jaki zostało zawarte ubezpieczenie (fot. wikipedia)

Powalone drzewa, zniszczone dachy, zerwane linie energetyczne i tysiące mieszkańców bez prądu – to tylko niektóre skutki nawałnic, które przeszły przez kraj w ostatnich dniach. W wielu gminach rozpoczęło się liczenie kosztownych strat i czekanie na pieniądze z ubezpieczenia. Czy samorządy w takich sytuacjach z góry stoją na straconej pozycji?
Kapryśna aura zgotowała koszmar mieszkańcom i samorządowcom w wielu rejonach kraju. Nawałnice, które przeszły nad Polską w ubiegłym tygodniu, niszczyły zarówno wartość prywatną, jak i mienie gminne. 

O przykrych skutkach nawałnic przekonali się mieszkańcy gminy Moszczenica w powiecie piotrkowskim (woj. łódzkie). Tam strażacy musieli interweniować kilkadziesiąt razy, wyjeżdżali m.in. do zniszczonych budynków mieszkalnych i powalonych drzew.

– Nawałnica nie oszczędziła również zabytkowego parku przy dawnym dworze Karola Endera. Wiatr połamał i powalił około 20 starych drzew. Razem z prezesem Przedsiębiorstwa Komunalnego objeżdżamy miejsca i gospodarstwa dotknięte żywiołem. Sprawdzamy, czy wszystkie nadłamane drzewa zostały usunięte bądź zabezpieczone – relacjonował Krzysztof Jędrzejczyk, zastępca wójta Moszczenicy.

Ubezpieczenie może obejmować wszelkie szkody spowodowane silami natury

W starostwie szybko przystąpiono zarówno do naprawy tego, co siła żywiołu zniszczyła, jak i do liczenia strat. W takich sytuacjach zaczyna się oczekiwanie na wypłatę odszkodowania. Na co mogą liczyć gminy?

Jak wskazuje Jacek Kopacz, wiceprezes zarządu w Supra Brokers, oferującej ubezpieczenia m.in samorządom, ubezpieczenie może obejmować wszelkie szkody spowodowane silami natury, w tym oczywiście szkody spowodowane huraganem, wiatrem, powodziami, deszczami nawalnymi, pożarem, gradem czy uderzeniem pioruna. Jednak na wysokość odszkodowania ma wpływ wiele czynników, już na etapie zawierania umowy.

– Wysokość odszkodowania przyznanego za daną szkodę jest uzależniona nie tylko od samej wysokości poniesionej straty, ale także od sposobu, w jaki zostało zawarte ubezpieczenie i od rodzaju wartości, która została podana do ubezpieczenia [wartość odtworzeniowa, rzeczywista lub księgowa brutto]. W tym przypadku jest też bardzo ważne, by odpowiednio dobrać wartości, a także odpowiednie dodatkowe zapisy – klauzule do umowy ubezpieczeniowej, które zagwarantują nam pokrycie poniesionych strat w jak największym procencie – zaznacza Jacek Kopacz.

Wielkość szkód wpływa na czas, w jakim wypłacone zostanie odszkodowanie

Duże straty z pewnością czekają gminę Orzysz w woj. warmińsko-mazurskim. Tam nawałnice wyrządziły niemałe spustoszenie. Wiatr uszkodził sześć budynków komunalnych, w Zakładzie Usług Komunalnych wyrwało dach, uszkodzony został również dach hali widowiskowo-sportowej oraz szkoły podstawowej. Na dwie doby po nawałnicach wciąż 80 proc. mieszkańców pozostawało bez prądu.

– Szacujemy, że koszty strat wyniosą od 700 do 900 tysięcy złotych. Ubezpieczyciele będą szacować szkody, bazując na naszych protokołach. Nie wiem, jak długo potrwa procedura wypłaty odszkodowań, ale do tej pory mieliśmy w tej kwestii dobre doświadczenia – mówi Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza.

Jak wskazują eksperci, maksymalny czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe musi wypłacić odszkodowanie, wynosi 30 dni, co zostało określone w ustawie.

– Często w prostszych przypadkach odszkodowanie można uzyskać w czasie krótszym, natomiast przy szkodach o większym rozmiarze lub bardziej skomplikowanych, często nie udaje się w określonym ustawowo terminie określić całkowitych kosztów poniesionej szkody i wartości należnego odszkodowania. Wtedy wypłacana jest tzw. kwota bezsporna, pozostała cześć odszkodowania jest wypłacana w różnym czasie, w zależności od odbudowy zniszczonego mienia – tłumaczy wiceprezes Supra Brokers.

Jak dodaje, proces likwidacji szkód zależy od jej rozmiarów. Jeśli w grę wchodzi szkoda obejmująca dużą część majątku, procedura jest bardziej skomplikowana i może być odłożona w czasie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ewan, 2016-07-19 13:53:44

    a co to jest kwota bezsporna? to taka kwota którą ubezpieczyciel chce łaskawie od razu wypłacić, a o resztę trzeba się wykłócać, nic dziwnego, że takie kancelarie jak EUCO mają coraz więcej klientów