PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała będzie musiała określić termin dostosowania reklam do zasad?

  • Bartosz Dyląg    1 kwietnia 2014 - 18:36
Uchwała będzie musiała określić termin dostosowania reklam do zasad?

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu rozpatrywała we wtorek poprawki zaproponowane przez Kancelarię Prezydenta.
Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO poinformowała podkomisję, że cześć uwag rządu jest oczywista dla wnioskodawców, dlatego Kancelaria Prezydenta przygotuje zestaw poprawek, które płyną z różnych środowisk.

Jedna z poprawek dotyczyła potencjalnej niekonstytucyjności rozwiązań, kiedy nakładana jest dwa razy kara za to samo przewinienie.

- Wątpliwości wywołało istniejące w projekcie rozwiązanie mówiące o tym, że jeżeli ktoś umieścił reklamy niezgodnie z lokalnym kodeksem reklamowo-urbanistycznym, może być w stosunku do niego zastosowana opłata karna w wysokości czterech opłat podstawowych. Jednocześnie w sprawie tej samej reklamy może być zarządzone postępowanie karne - wyjaśniał Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Postanowiono wobec tego skreślić zapis o możliwości ukarania czterokrotnością opłaty, jaką należałoby wnieść od takiej reklamy.

Wątpliwości Krystyny Sibińskiej z PO wywołała zaproponowana przez Kancelarię Prezydenta poprawka, na mocy której uchwała dotycząca urbanistycznych zasad ochrony krajobrazu "może określić termin dostosowania obiektów małej architektury oraz tablic i urządzeń reklamowych do zasad i warunków określonych w ustawie".

Jej zdaniem zapis ten jest niespójny z zapisem mówiącym, że "karze podlega ten, kto nie dostosuje tablicy lub urządzenia w terminie określonym przez karę".

- Bo jeśli uchwała gminy nie określi terminu, nie będzie możliwości wyegzekwowania kary - zauważyła Krystyna Sibińska.

Członkowie podkomisji ustalili, że uchwała będzie musiała, a nie mogła określić termin dostosowania reklam do zasad i warunków określonych w ustawie.

Jedna z poprawek dotyczyła definicji szyldu w projekcie przepisów. Posłowie zgodzili się, by zrezygnować w niej z dotychczasowego wymogu "niewielka powierzchniowo" oraz pominięciu dookreślenia, by informacja była związana z działalnością gospodarczą. Mogłoby to obciążać opłatą organizacje pozarządowe.

Następne posiedzenie podkomisji odbędzie się 22 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: