PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała NSA o VAT - czytajcie pełne uzasadnienie

  • gas    17 września 2013 - 13:58
Uchwała NSA o VAT - czytajcie pełne uzasadnienie

UE może zażądać oddania z odsetkami części dofinansowania wielu lokalnych inwestycji. Taki może być efekt uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie VAT - twierdzą samorządowcy.
Chodzi o uchwałę Naczelnego Sadu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT. Szeroko pisaliśmy o sprawie tutaj... oraz tutaj. A teraz publikujemy w załączniku jej pełne uzasadnienie (patrz załącznik).

W tej sprawie w Katowicach spotkali się nawet na początku września przedstawiciele związków i organizacji samorządowych. Chcieli wypracować wspólne stanowisko i postulaty, z którymi lokalni włodarze zwrócą się do Ministerstwa Finansów.

Przy inwestycjach, które Unia Europejska dofinansowuje, obowiązują podstawowe zasady: podatek od towarów i usług jest wydatkiem kwalifikowanym, tylko wtedy, gdy jest faktycznie i ostatecznie ponoszony przez instytucję realizującą daną inwestycje. - Na potrzeby dofinansowania podpisywaliśmy specjalne oświadczenie o kwalifikowalności bądź nie podatku VAT, zgodnie z posiadanymi interpretacjami. Po uchwale NSA nasze oświadczenia mogą okazać się nieprawdziwe - mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej" Danuta Kamińska, skarbnik miasta Katowice, przewodnicząca komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

Samorządowcy boją się, iż informacja o sytuacji, w jakiej znalazły się gminy, dotrze do urzędników unijnych i zweryfikują oni wykorzystane fundusze unijne za 2007-2013. A to co urzędnicy w Polsce robili wcześniej, robili zgodnie z interpretacją ministerstwa finansów, którą NSA podważył...

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.