PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwałą rada gminy nie zawiesi wójta

  • PAP    15 czerwca 2012 - 10:10
Uchwałą rada gminy nie zawiesi wójta

Sejm odrzucił projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym autorstwa PiS, zakładający, że zawieszenie wójta w pełnieniu obowiązków mogłoby nastąpić też na mocy uchwały rady gminy.
Wniosek o odrzucenie projektu złożył podczas środowej debaty klub PO. W piątek za wnioskiem było 241 posłów, 187 było przeciw, 1 wstrzymało się od głosu.

Obecnie zawieszenie wójta w pełnieniu obowiązków następuje z mocy prawa w sytuacji aresztowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta), odbywanie kary pozbawienia wolności, niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni.

Autorzy projektu zmian w ustawie o samorządzie gminnym proponowali, by następowało to również na mocy uchwały rady gminy o zawieszeniu wójta w pełnieniu obowiązków.

Zgodnie z projektem uchwałę taką rada gminy miałaby przyjmować (większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym), jeżeli uprawomocniło się postanowienie o postawieniu zarzutów wójtowi, wydane przez prokuraturę w sprawie ściganej z oskarżenia publicznego za przestępstwo popełnione umyślnie, zagrożone karą pozbawienia wolności.

Zawieszenie w pełnieniu obowiązków następowałoby na okres trwania postępowania karnego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JOTKA, 2012-06-15 22:24:58

    Ja też bym nie dal takiej proregatywy radnym, będących z reguły nieswiadom co czynią.