PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała RIO uchylona ku radości Mazowsza

  • AW    4 czerwca 2014 - 16:38
Uchwała RIO uchylona ku radości Mazowsza

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę Sejmiku Województwa Mazowieckiego na uchwałę RIO. Regionalna Izba Obrachunkowa w lutym unieważniła uchwałę sejmiku dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2014-39.
Zdaniem urządu marszałkowskiego, RIO swoimi działaniami utrudniło kolejny raz funkcjonowanie samorządu.

- Na początku tego roku RIO kolejny raz podważyło przyjętą przez radnych Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2014-39. To sparaliżowało prace wielu wojewódzkich jednostek - w tym m.in. Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich czy Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, które realizują wydatki wieloletnie założone w WPF. Z dnia na dzień konieczne było tworzenie nowej WPF, by móc zrealizować zaplanowane inwestycje, podpisać umowy z beneficjentami środków unijnych - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

RIO twierdziło, że planując wydatki na lata 2014-39, samorząd województwa nie może uznawać, że po 2015 r. wysokość „janosikowego" będzie niższa niż wynikająca z art. 31 ustawy o dochodach jst. Izba nie uwzględniła powszechnie obowiązującego prawa - nie uważała za stosowane wzięcia pod uwagę marcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego i tego, że po 19 września 2015 r. art. 31 ustawy utraci moc obowiązującą. Domagała się, by wydatki samorządu po roku 2015 były planowane według tego uchylonego przepisu.

Czytaj też: Janosikowe po Trybunale

Sejmik złożył więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę w tej sprawie. Wczoraj WSA wydał wyrok, w którym uchylił uchwałę Kolegium RIO, wstrzymując jednocześnie jej wykonanie. Uznał przy tym, że RIO nie miało podstaw, by kwestionować sposób konstruowania WPF przez sejmik województwa.

W ustnym uzasadnieniu sąd uznał, że nie można sejmikowi stawiać zarzutu istotnego naruszenia przepisu art. 31 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, bo według obecnego stanu prawnego - po 19 września 2015 r. ten przepis na pewno nie będzie już obowiązywał.

- Wyrok sądu nie jest prawomocny, ale to kolejny sygnał, że RIO nie pomaga, a wręcz utrudnia Mazowszu w już i tak bardzo trudnej sytuacji budżetowej - czytamy w informacji nadesłanej z urzędu.

Jutro w Sejmie odbywa się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na temat kontroli gospodarki finansowej województw przez regionalne izby obrachunkowe. O niełatwych doświadczeniach na linii samorząd województwa mazowieckiego - RIO będzie mówił m.in. skarbnik województwa Marek Miesztalski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.