• PARTNERZY PORTALU

Uchwalili budżet województwa

Wzrost nakładów na kulturę, służbę zdrowia oraz inwestycje drogowe przewiduje budżet województwa łódzkiego uchwalony we wtorek przez radnych sejmiku. Deficyt ma wynieść niemal 160 mln zł.

- Inwestycje to droga do rozwoju, poprawy życia mieszkańców i wzrostu znaczenia województwa łódzkiego. Zwiększenie wydatków nastąpi w obszarze oświaty, służby zdrowia oraz kultury. Na wysokim poziomie utrzymane zostały dotacje na infrastrukturę drogową - wymieniał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Dochody budżetu województwa mają wynieść ponad 896 mln zł i mają być o 7,5 proc. wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wpływy z podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) planowane są w wysokości 284 mln zł.

Deficyt planowany jest na poziomie 158,8 mln. Ma on zostać pokryty przez zaciągnięcie długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 110 mln zł oraz nadwyżką budżetową z 2010 roku - 48,8 mln zł.

Wśród planowanych w budżecie najważniejszych inwestycji drogowych znajdą się m.in. rozbudowa dróg wojewódzkich na odcinku Niewiadów - Ujazd - Tomaszów Mazowiecki, Porczyny - Łowicz wraz z budową obwodnicy miejscowości Piątek, czy rozbudowa drogi Andrespol - Ujazd.

Budżet zakłada przeznaczenie na dotację dla szpitali wojewódzkich niemal 38 mln zł. 71 mln zł zapisano w budżecie na kulturę; dotację otrzyma m.in. Teatr Wielki na poprawę infrastruktury budynków oraz Filharmonia Łódzka na zakup organów.

Natomiast 10 mln zł zarezerwowano w budżecie na budowę boisk wielofunkcyjnych w ramach programu "Orlik 2012"; wystarczy to na dofinansowanie budowy 30 boisk. Ponad 6 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację projektu "Szlak Turystyki Konnej dla Województwa Łódzkiego".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE