PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwalono budżety Szczecina i regionu

  • lk    1 lutego 2011 - 08:48
Uchwalono budżety Szczecina i regionu

W czasie posiedzenia sejmiku zachodniopomorskiego 31 stycznia, radni przyjęli projekt budżetu województwa na rok 2011. Uchwałę budżetową przyjęła też szczecińska rada miasta.
Za przyjęciem projektu budżetu województwa głosowało 19 radnych sejmiku. 10 radnych wstrzymało się od głosu, 1 był przeciwny. (Czytaj też: Małopolska ma budżet)

- To budżet ostrożny pod względem dochodów i odważny pod względem inwestycji – rozpoczął prezentację projektu budżetu województwa na rok 2011 marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Inwestycje obejmą wszystkie sfery: od dróg i infrastruktury po zdrowie, edukację, kulturę, sport i ochronę środowiska.

Dużo pieniędzy przeznaczono na inwestycje drogowe, a także zdrowie - budowę i remonty placówek, zakup sprzętu medycznego. Ponad to województwo dofinansuje przewozy regionalne, jednostki kultury i likwidację mogilników – kompleksowe rozwiązanie problemu tykającej bomby ekologicznej na terenie regionu.

Podczas dyskusji opozycja zarzucała, że budżet zaproponowany przez zarząd województwa jest stagnacyjny.

– Trudno mówić o stagnacji, gdy 56 % wydatków, to wydatki inwestycyjne – odpierali zarzuty radni koalicji rządzącej. Zarzuty padały również wobec planu zmniejszenia wydatków na promocję. Geblewicz odpowiedział, że zarząd zrezygnował z organizacji Dni Województwa z powodu komiczności przeprowadzenia oszczędności budżetowych.

W poniedziałek przyjęto również budżet Szczecina. Za głosowało 16 z 31 radnych - z klubu PiS i SLD, dwoje radnych niezależnych z komitetu Piotra Krzyska oraz przewodniczący RM Jan Stopyra. Przeciw był klub PO i radna niezależna Małgorzata Jacyna-Witt. Przepadły też poprawki do budżetu zgłaszane przez radnych Platformy.

Planowane dochody miasta będą mniejsze od zakładanych o 45 mln zł (spadną z 1 mld 527 mln zł do 1 mld 482 mln zł.). Wydatki wzrosną o 69 mln zł (z 1 mld 811 mln zł do 1 mld 880 mln zł). Deficyt przekroczy 397 mln zł. Według prognozy zadłużenia na lata 2011-2045, z końcem grudnia 2011 r. dług Szczecina osiągnie poziom 727 mln zł, tj. 49 proc. dochodów. W kolejnych dwóch latach ma dojść do 58 proc. dochodów.

Prezydent Piotr Krzystek powtarzał, że to budżet ambitny. Opozycja, głównie radni z PO mieli pretensje do Krzystka, że zignorował ich głosy, a za to uwzględnił wiele z postulatów, jakie zgłosiły kluby PiS i SLD. Prezydent tłumaczył, że uwagi Platformy otrzymał za późno. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.