PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwały nie ma w BIP? Potrzebny wniosek

  • MAX    24 czerwca 2011 - 09:05
Uchwały nie ma w BIP? Potrzebny wniosek

BIP nie zawsze zapewni nam dostęp do informacji publicznej. W pewnych sytuacjach konieczne jest złożenie specjalnego wniosku.
Jeden z czytelników napisał do nas, że ma problem z doproszeniem się o ostatnie uchwały i przebieg sesji swojej rady miasta. Nie ma ich także w BIP, do którego odesłali go urzędnicy.

Odpowiada Dominika Kołodziejska-Koza, prawnik w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci...

Obowiązek umieszczania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej został uregulowany w ustawie o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. Zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w tym jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego. Ustawa wymienia katalog informacji, które są uważane za informacje publiczne i podlegają publikacji w BIP. Ustawa nie określa dokładnie wprost nazw dokumentów, które podlegają upublicznieniu.

Natomiast protokoły z sesji Rady Powiatu mieszczą się w kategorii zawartej w art. 6 ust 1 pkt 4 c wspomnianej ustawy, która została określona jako „treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej". W przypadku nieumieszczenia informacji publicznej w BIP, można uzyskać dane, które nas interesują dzięki wnioskowi, który należy złożyć w trybie art. 10 ustawy. Ustawa stanowi także, że informacje publiczne, które mogą być udostępnione niezwłocznie, są udostępniane w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej realizuje prawo obywatela zawarte w dziale II Konstytucji zatytułowanym „Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela" w art. 61 . Konstytucja określa prawo dostępu do informacji publicznej w następujący sposób: „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. (...) Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów (...)".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2011-06-26 09:57:28

    Zainteresowanego urzędnicy odeslali do BIP-u po interesujące go materialy, a tam są jak się okazały ... maliny a sam Bip popularnym Berdyczem. To bardzo częsta polityka urzedników w stosunku do pytającego obywatela. Szczególnie wtedy gdy pytania sa dla rządzacych "kłopotliwe". Ale sie popr...awia za dwa pokolenia będzie juz o key. Tym samym życzę dlugich lat zycia i cierpliwości.  rozwiń
  • wsciek, 2011-06-24 22:51:19

    Byłoby zbyt piękne, żeby to było prawdziwe. Problemem są same podmioty zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej i ich widzimisię w udzielaniu lub nie informacji. Ostani przypadek: Starostwo Pruszkowskie ( woj.mazowieckie) zobowiązne wnioskiem do udzielenia informacji o numerze KW ( to jes...t jedna z ujawnianych informacji w ewdencji gruntów i budynków (zgodnie z § 60 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków, Dz.U. z 2001 r. nr 38, poz. 454) udostępnianych bez ograniczeń wszystkim zainteresowanym ). W ustawowym terminie 14 dni nie odpowiada, na zażalenie do SKO też nie odpowiada.Jeszcze zostaje sąd administracyjny, ale to przeciez nie o to chodzi, żeby czas na sądy marnować !!!! Prawo sobie , życie urzedników sobie.  rozwiń