Uchwały nie ma w BIP? Potrzebny wniosek

BIP nie zawsze zapewni nam dostęp do informacji publicznej. W pewnych sytuacjach konieczne jest złożenie specjalnego wniosku.
Uchwały nie ma w BIP? Potrzebny wniosek

Jeden z czytelników napisał do nas, że ma problem z doproszeniem się o ostatnie uchwały i przebieg sesji swojej rady miasta. Nie ma ich także w BIP, do którego odesłali go urzędnicy.

Odpowiada Dominika Kołodziejska-Koza, prawnik w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci...

Obowiązek umieszczania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej został uregulowany w ustawie o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. Zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w tym jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego. Ustawa wymienia katalog informacji, które są uważane za informacje publiczne i podlegają publikacji w BIP. Ustawa nie określa dokładnie wprost nazw dokumentów, które podlegają upublicznieniu.

Natomiast protokoły z sesji Rady Powiatu mieszczą się w kategorii zawartej w art. 6 ust 1 pkt 4 c wspomnianej ustawy, która została określona jako „treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej". W przypadku nieumieszczenia informacji publicznej w BIP, można uzyskać dane, które nas interesują dzięki wnioskowi, który należy złożyć w trybie art. 10 ustawy. Ustawa stanowi także, że informacje publiczne, które mogą być udostępnione niezwłocznie, są udostępniane w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej realizuje prawo obywatela zawarte w dziale II Konstytucji zatytułowanym „Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela" w art. 61 . Konstytucja określa prawo dostępu do informacji publicznej w następujący sposób: „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. (...) Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów (...)".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zainteresowanego urzędnicy odeslali do BIP-u po interesujące go materialy, a tam są jak się okazały ... maliny a sam Bip popularnym Berdyczem. To bardzo częsta polityka urzedników w stosunku do pytającego obywatela. Szczególnie wtedy gdy pytania sa dla rządzacych "kłopotliwe". Ale sie popr...awia za dwa pokolenia będzie juz o key. Tym samym życzę dlugich lat zycia i cierpliwości. rozwiń

JOTKA, 2011-06-26 09:57:28 odpowiedz

Byłoby zbyt piękne, żeby to było prawdziwe. Problemem są same podmioty zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej i ich widzimisię w udzielaniu lub nie informacji. Ostani przypadek: Starostwo Pruszkowskie ( woj.mazowieckie) zobowiązne wnioskiem do udzielenia informacji o numerze KW ( to jes...t jedna z ujawnianych informacji w ewdencji gruntów i budynków (zgodnie z § 60 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków, Dz.U. z 2001 r. nr 38, poz. 454) udostępnianych bez ograniczeń wszystkim zainteresowanym ). W ustawowym terminie 14 dni nie odpowiada, na zażalenie do SKO też nie odpowiada.Jeszcze zostaje sąd administracyjny, ale to przeciez nie o to chodzi, żeby czas na sądy marnować !!!! Prawo sobie , życie urzedników sobie. rozwiń

wsciek, 2011-06-24 22:51:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU