PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwały żłobkowe nieważne

  • PAP    17 grudnia 2012 - 13:16
Uchwały żłobkowe nieważne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał za częściowo nieważne uchwały radnych Knurowa i Piekar Śląskich w sprawie opłat za żłobki.
O nieprawomocnych wyrokach w tych dwóch sprawach poinformował w poniedziałek rzecznik WSA sędzia Wiesław Morys.

Pierwszy wyrok dotyczył uchwały przyjętej przez radnych Knurowa w kwietniu 2011 r., drugi - uchwały radnych Piekar Śląskich z maja 2011 r. „Sąd uznał uchwały za nieważne w części, która określa opłatę stałą za korzystanie ze żłobka" - powiedział sędzia Morys.

Zgodnie z Ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3, w żłobku zapewnia się dziecku opiekę do 10 godzin dziennie. W uzasadnionym przypadku wymiar opieki na wniosek rodzica może być wydłużony - za dodatkową opłatą.

Uchwały radnych z Knurowa i Piekar zakwestionowała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Składając skargi do WSA uznała, że naruszają one zasadę ekwiwalentności. Samorządy wprowadziły stałą opłatę za żłobki, zwykle uzależnioną od dochodu na członka rodziny. Opłata nie jest jednak uzależniona od faktycznej liczby godzin, jakie dziecko spędzi w żłobku - wskazała prokuratura.

Jeśli więc rodzice danego dnia nie oddadzą dziecka do żłobka lub zabiorą je wcześniej, nie zapłacą odpowiednio mniej za żłobek. Skarżąc uchwały prokuratorzy wskazali, że rodzice powinni płacić za tyle godzin, ile ich dziecko rzeczywiście przebywa w placówce, zamiast de facto ponosić koszty jej utrzymania.

„Rodzice zawierają umowę o charakterze cywilnoprawnym i nie może być tutaj dowolności ze strony danego organu. To jest umowa i ta opłata ma być skalkulowana, żeby można to było ewentualnie zweryfikować" - wyjaśnił sędzia Morys.

Za kilka tygodni WSA zajmie się innymi uchwałami w sprawie opłat za żłobki, podjętymi przez radnych w Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju.

Kilka miesięcy temu WSA za nieważną uznał uchwałę radnych Ustronia w sprawie opłat za pobyt dzieci w przedszkolu. Za częściowo nieważną w marcu tego roku WSA uznał też uchwałę Rady Miasta w Świętochłowicach w sprawie przedszkoli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.