PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchylenie uchwał w sprawie lotniska? Poseł Wróbel jest polonistką

  • PAP    14 października 2014 - 17:21
Uchylenie uchwał w sprawie lotniska? Poseł Wróbel jest polonistką

O uchylenie dwóch uchwał rady miejskiej ważnych dla lotniska w Radomiu wystąpiła do wojewody mazowieckiego kandydatka na prezydenta miasta posłanka Marzena Wróbel. - Pani poseł jest z wykształcenia polonistką, nad tymi uchwałami pracowali prawnicy - mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik.
Według Marzeny Wróbel uchwały wprowadzono bez uzasadnienia w nagłym trybie. Przewodniczący Rady Miejskiej, uważa, że nie popełniono żadnych błędów.

Chodzi o dwie uchwały, które radni podjęli w ubiegłym tygodniu. Dotyczą one podwyższenia kapitału spółki Port Lotniczy Radom poprzez emisję 700 tys. akcji o wartości 100 zł każda. Spółka zamierza wyemitować akcje, które miałby objąć podmiot zewnętrzny wybrany zgodnie z przepisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw.

Spółka chce w ten sposób uzyskać pieniądze na bieżącą działalność i dalszy rozwój lotniska. W ciągu kilkunastu lat akcje miałaby odkupić gmina. Marzeny Wróbel podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej, że radni zostali zaskoczeni przez prezydenta Radomia wprowadzeniem w dniu sesji tak istotnych uchwał do porządku obrad.

Czytaj też: Port Lotniczy Radom planuje emisję obligacji

"W porządku obrad przewidywana była na początku tylko informacja na temat funkcjonowania spółki Port Lotniczy Radom. Nie było mowy o istotnych uchwałach dotyczących podwyższenia kapitału zakładowego spółki, tymczasem na sesji te zmiany wprowadzono" - wyjaśniła Wróbel. W ocenie posłanki zmiana w porządku obrad jest zarezerwowana tylko dla wyjątkowych sytuacji, której w tym wypadku nie było.

"Radni zostali zaskoczeni, postawieni w sytuacji dyskomfortowej" - dodała. Wróbel wytknęła także prezydentowi miasta jako wnioskodawcy uchwał, że w ich uzasadnieniach zabrakło przedstawienia skutków finansowych, gospodarczych i społecznych emisji akcji i późniejszego ich wykupu przez miasto.

Czytaj też: Kiedy ruszy lotnisko w Radomiu?

Według posłanki w uzasadnieniach uchwał nie został też podany sposób podjęcia akcji przez podmiot finansujący, a jedynie powołano się na - w jej ocenie - błędnie - przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Jej zdaniem taki obowiązek nakłada na wnioskodawcę regulamin obrad Rady Miejskiej w Radomiu.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik (PiS) powiedział PAP, że nie popełniono żadnych błędów i nie ma podstaw do uchylenia uchwał. Według niego uchwały zostały wprowadzone do porządku zgodnie z prawem, bo radni wcześniej zgodzili się na to. Wójcik podkreślił, że uchwały były analizowane pod kątem prawnym.

"Pani poseł jest z wykształcenia polonistką, nie umniejszając oczywiście, ale nad tymi uchwałami pracowali prawnicy" - zaznaczył.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały powiedziała PAP, że wnioski posłanki Wróbel o uchylenie uchwał na razie nie wpłynęły do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Zaznaczyła jednak, że uchwały dotyczące lotniska w Radomiu zostaną w standardowym trybie przeanalizowane do 11 listopada.

Port Lotniczy Radom zdecydował się na emisję akcji, bo potrzebuje pieniędzy na bieżącą działalność oraz kolejne związane z rozwojem lotniska inwestycje. Chodzi o budowę oświetlenia, drogi startowej i budowę drugiej płyty postojowej.

Lotnisko w Radomiu zostało formalnie uruchomione pod koniec maja. Na razie nie odbywają się z niego regularne loty pasażerskie. Z lotniska korzystają natomiast małe samoloty prywatne. Prezes lotniska Tomasz Siwak mówił wcześniej, że spółka prowadzi rozmowy z jednym ze stu największych przewoźników na świecie. Efektów negocjacji nie chciał zdradzić, bo - jak zaznaczył - o siatce połączeń poinformuje przewoźnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.