PARTNER PORTALU
  • BGK

Uciążliwy remont w mieszkaniu. Co z tym zrobić?

  • Newseria.pl/AT    15 kwietnia 2015 - 08:38
Uciążliwy remont w mieszkaniu. Co z tym zrobić?
Sąsiedzi mają prawo oficjalnie wystąpić o zaniechanie naruszeń powodujących nadmierne utrudnianie korzystania z nieruchomości (fot.pixabay.com)

Najczęstsze uciążliwości remontu mieszkania w budynkach wielorodzinnych to bałagan na klatce schodowej i nadmierny hałas. Mieszkańcy nie są jednak bezbronni.
Gdy bezpośrednia rozmowa z właścicielem lokalu nie pomaga, mogą zwrócić się do administratora budynku. Jeśli uciążliwości będą się powtarzać, pomóc może interwencja straży miejskiej i policji, hałas może być bowiem naruszeniem prawa.

Remonty w budynkach wielorodzinnych wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni mieszkaniowych wiążą się z wieloma komplikacjami dla sąsiadów remontowanego lokalu. Najczęstsze z nich to hałas, związany przede wszystkim z wyburzaniem ścian, kuciem lub wierceniem. Problemem mogą być także inne zachowania ekipy remontowej, np. przechodzenie przez tereny wspólne, pozostawianie śmieci lub materiałów budowlanych na klatce schodowej. Jeśli remont sąsiedniego lokalu jest wyjątkowo uciążliwy, należy zwrócić uwagę bezpośrednio ekipie remontowej.

– W ekipie remontowej mogą pracować różne osoby, dlatego, jeśli to nie pomoże, sugerujemy rozmowę z właścicielem lokalu. Często nie ma on świadomości, że podczas jego nieobecności ekipa remontowa zachowuje się w sposób nieodpowiedni albo wręcz niszczy wspólną nieruchomość – mówi Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zarządzającej nieruchomościami.

Rozmowa z właścicielem lokalu najczęściej rozwiązuje problem, może się jednak zdarzyć, że nie będzie on miał wpływu na zachowanie ekipy remontowej. Sąsiedzi mają wówczas prawo oficjalnie wystąpić o zaniechanie naruszeń powodujących nadmierne utrudnianie korzystania z nieruchomości.

– Sugerujemy kontakt z administracją, która skieruje oficjalne pismo do właściciela lokalu. Mamy też całą paletę środków prawnych, by przymusić właściciela lokalu do przestrzegania wzajemnych norm. Co możemy zrobić, jeżeli te wszystkie ugodowe kroki zawiodą? Jeżeli remont jest prowadzony po godzinie 22.00 albo po godzinach ustalonych w regulaminie, możemy zgłosić sprawę na policję bądź do straży miejskiej, które mają obowiązek podjąć interwencję – mówi Mariusz Łubiński.

W przypadku, gdy taka interwencja odbędzie się po raz kolejny, policja bądź straż miejska ma prawo skierować wniosek do sądu o dodatkowe ukaranie. Poza godzinami wyznaczającymi ciszę nocną każdy mieszkaniec może powołać się na art. 51 Kodeksu wykroczeń. Przewiduje on kary aresztu lub grzywny dla osób, które krzykiem, hałasem, alarmem lub w inny sposób zakłócają spokój i porządek publiczny. Aby znamiona przestępstwa zostały wyczerpane, musi jednak dojść do negatywnych przeżyć psychicznych osób pokrzywdzonych, a działanie sprawcy musi wynikać ze złej woli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kazimierz, 2015-04-15 13:39:42

    Niech szanowny Pan Mariusz Łubiński przed kolejną wypowiedzią grubo się zastanowi zanim zostanie ona opublikowana. Uciążliwość która jest opisana nosi nazewnictwo immisji , a osobie dotkniętej jej nadmiernym działaniem przysługuje roszczenie o jej zaprzestanie na zasadach postanowień kodeksu cywil...nego , m.in. art 144 KC.Z wiedzy którą posiadam , żadna ze służb ujętych w artykule nie ma w zakresie swych obowiązków egzekwowanie postanowień określonych w kodeksie cywilnym. Takie uprawnienia przysługują np. osobie której zjawisko nadmiernej immisji dotknęło lub właśnie administracji.  rozwiń