PARTNER PORTALU
  • BGK

Uciec przed Rostowskim

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 maja 2011 - 06:21
Uciec przed Rostowskim

Niektóre samorządy biorą przykład z rządu i jeszcze przed wakacjami planują uchwalić budżety na przyszły rok. W ten sposób chcą zapewnić sobie możliwość zaciągnięcia nowych kredytów na inwestycje.
Może się okazać, że kolejnych długów nie będą mogły zaciągnąć ze względu na nowe ograniczenia, które zapowiada minister finansów Jacek Rostowski. Proponuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą deficyt samorządu w przyszłym roku nie będzie mógł przekroczyć 4 proc. dochodu jednostki, a w kolejnych latach 3 proc., 2 proc. i 1 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Rostowski zmusza miasta do cięć

Wcześniej budżet zamierza uchwalić np. Szczecin. Dzięki temu będzie mógł również zaciągnąć długi na realizację zadań inwestycyjnych. Już wcześniej zaplanował pozyskanie na ten cel 222 mln zł dodatkowych pieniędzy.

Nie ma przeszkód, aby samorząd uchwalił budżet na przyszły rok już w czerwcu. Przeszkodą taką nie jest brak wskaźników makroekonomicznych, które co roku Ministerstwo Finansów przekazuje samorządom latem lub w następnych miesiącach. Są one potrzebne do określenia budżetu.

W tym roku jednak rząd planuje, że Sejm uchwali budżet na 2012 przed wakacjami, więc wskaźniki takie jak tempo wzrostu PKB można wziąć z budżetu państwa.

Samorządy zwracają uwagę, że wprowadzenie ograniczeń w zakresie przyrostu deficytu, które zapowiada minister finansów Jacek Rostowski, może być kosztowne. Przedstawione propozycje ograniczą przede wszystkim możliwość realizacji inwestycji.

Miasta, gminy i województwa realizują nie tylko projekty unijne, ale również zadania inwestycyjne z nimi związane. Przykładowo nie wystarczy wybudować centrum kultury lub rozrywki, do którego dokłada Unia Europejska, ale trzeba również wybudować drogi, którymi do centrum będzie można dojechać.

Często na taką infrastrukturę nie ma dofinansowania unijnego, a bez tej inwestycji nie ma sensu realizować zadania głównego. W efekcie samorządy mają zwiększone zapotrzebowanie na realizację nie tylko inwestycji unijnych, ale również towarzyszących – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.