PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie skończą z dojazdami

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    11 marca 2011 - 08:49
Uczniowie skończą z dojazdami

Samorządy, zamiast likwidować szkoły, połączą je w grupy przedszkolno-podstawowe.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Oprócz szeroko skrytykowanych przez związki zawodowe zmian w nadzorze pedagogicznym (likwidacja kuratoriów oświaty i zastąpienie ich ośrodkami jakości edukacji), które pierwotnie miał regulować odrębny akt prawny, nowela zawiera także przepisy pozwalające gminom łączyć szkoły w zespoły – informuje „Rzeczpospolita”.

Rozwiązanie jest odpowiedzią na lutową falę likwidacji placówek oświatowych, która przetoczyła się przez Polskę. Ministerstwo proponuje, aby samorządy, zamiast zamykać małe szkoły publiczne, łączyły je w grupy. Chodzi tu o zespoły przedszkolno-podstawowe, które będą obejmowały kilka przedszkoli i szkół podstawowych. Podobnie funkcjonować mają grupy gimnazjalno-licealne.

Dzięki tym zmianom radni nie musieliby już likwidować szkół i posyłać dzieci i młodzieży do większych ośrodków. Uczniowie zaś mogliby chodzić na lekcje do dotychczasowych budynków szkół i przedszkoli.

Jeśli samorządy zechcą tworzyć zespoły, to będą jednocześnie obniżać koszty prowadzenia placówek oświatowych. Zwolnią mniej przeludniony budynek i przeniosą uczniów do tego pełniejszego. Tymczasem dla nauczycieli oznacza to redukcję etatów, gdyż zespół będzie miał wspólnych pedagogów, nadzorowanych przez jednego dyrektora.

Inną zmianą w zakresie zarządzania szkołami, którą ministerstwo proponuje samorządom, jest powierzanie prowadzenia szkoły organizacjom pożytku publicznego. W związku z tym radni dostaną szerszy wybór, gdyż nie będą zmuszeni oddawać placówek oświatowych w drodze umowy już tylko osobom fizycznym lub prawnym – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.