PARTNER PORTALU
  • BGK

Udogodnienia w odprawie na lotnisku Chopina

  • PAP    15 listopada 2011 - 17:53
Udogodnienia w odprawie na lotnisku Chopina

Od środy dla pasażerów odlatujących z warszawskiego lotniska Chopina zniesiony zostanie podział kontroli w ruchu krajowym i międzynarodowym - poinformował we wtorek rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Czas kontroli będzie krótszy.
"Od najbliższej środy pasażerowie będą mogli podchodzić do dowolnego stanowiska kontroli, bez względu na to, czy odbywają podróż krajową, czy wybierają się za granicę" - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że od stycznia pasażerowie na trasach krajowych byli odprawiani przez pracowników Straży Ochrony Lotniska, zaś w ruchu międzynarodowym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

"Na podstawie porozumienia podpisanego przez dyrektora Lotniska Chopina Michała Marca i komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Mariusza Piętkę, od 16 listopada zniesiony zostaje podział na kontrolę w ruchu krajowym i międzynarodowym. Oznacza to, że pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej stanowisk, a czas kontroli znacząco się skróci" - powiedział Przybylski.

Jak zapewniają władze lotniska, porozumienie umożliwi lepsze wykorzystanie dostępnej infrastruktury, a w efekcie pozwoli skrócić kolejki do punktów kontroli.

Lotnisko poinformowało, że zniesienie podziału kontroli w ruchu krajowym i międzynarodowym jest kolejnym krokiem w kierunku przejęcia całkowitej odpowiedzialności za kontrolę bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi przepisami, do połowy marca 2013 r. Straż Graniczna przekaże obowiązki związane z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. - przejmie je zarządzający lotniskiem. Będzie on mógł, oprócz Służby Ochrony Lotniska, zatrudnić też zewnętrzną firmę. W gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa.

W czerwcu nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. 18 sierpnia nowe prawo lotnicze zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych punktów, np. przejęcia przez władze lotniska kontroli bezpieczeństwa pasażerów.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.