PARTNER PORTALU
  • BGK

Udział inwestycji w PKB, Morawiecki: Rząd chce zwiększenia z 19 do 25 proc.

  • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 17:06
Udział inwestycji w PKB, Morawiecki: Rząd chce zwiększenia z 19 do 25 proc.

- Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB - mówi wiceprmier Morawiecki (Mateusz Morawiecki, fot. Bzwbk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Rząd chce zwiększyć udział inwestycji w PKB z 19 proc. do 25 proc. - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
"Jak popatrzymy na poziom inwestycji w ramach naszego PKB, to widzimy, że przez ostatnie ponad 20 lat coś było nie tak z naszą równowagą. Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB, około 19 proc. (...). Powinniśmy dążyć do 25 proc. To jest pierwszy element naszego planu gospodarczego" - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, chciałby, aby zmianie uległy także proporcje w handlu zagranicznym - żeby za 80 proc. eksportu odpowiadały firmy z kapitałem polskim, a za 20 proc. z zagranicznym. "Chciałbym, żeby się rozwijały przede wszystkim przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Ma być więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce" - powiedział Morawiecki.

Czytaj też: PKB na jednego mieszkańca: mazowieckie na czele, lubelskie w ogonie

Według niego wzrost gospodarczy w Polsce należy oprzeć na pięciu filarach. Pierwszy z nich to reindustrializacja, czyli promowanie przemysłów, które dają najwyższą wartość dodaną.

"Drugi filar to wprowadzenie uproszczeń dla biznesu, ułatwień proceduralnych, wypracowywanych wspólnie z biznesem. Moim absolutnie nadrzędnym imperatywem jest, aby pomagać polskim przedsiębiorstwom" - zadeklarował wicepremier. Na kolejnych miejscach wymienił inwestycje w innowacyjność. Jak mówił, do końca lutego będą gotowe założenia nowej ustawy proinwestycyjnej, a jego resort chce zwiększyć nakłady na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

"Dziś mamy nakłady na poziomie 0,8 proc. PKB, a chcemy zwiększyć do poziomu do 1,7 proc., czy nawet 2,0 proc. To nasze aspiracje" - zaznaczył minister rozwoju. Kolejne filary to jego zdaniem zwiększanie dostępności do kapitału oraz promocja eksportu i ekspansja na zagranicznych rynkach.

Morawiecki był pytany jakich spodziewa się danych dot. wzrostu PKB w 2015 roku. "Spodziewam się solidnych danych, mocnego wzrostu PKB, może nawet nieco powyżej 3,5 proc. z tendencją lekko rosnącą, co widać po niektórych parametrach danych ekonomicznych. Uważam więc, że polska gospodarka ma szanse w tym roku osiągnąć wzrost 3,7 - 3,8 proc., dokładnie taki, jaki zakładamy w budżecie" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.