PARTNER PORTALU
 • BGK

UE wprowadzi zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku? Miasta nie chcą u siebie tych ze zwierzętami

 • PAP/AT    26 czerwca 2016 - 10:40
UE wprowadzi zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku? Miasta nie chcą u siebie tych ze zwierzętami
16 państw członkowskich UE przyjęło już całkowity lub częściowy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach (fot.pixabay)

• W Polsce już prezydenci kilku miast zabronili występów cyrków ze zwierzętami.
• Europosłowie chcą rozszerzyć przepisy o zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.
Plan przewiduje szereg działań w ramach walki z nielegalnym handlem i przemytem dzikich zwierząt i roślin. Mają one zostać zrealizowane przez UE do 2020 roku. Za priorytetowe zagadnienia uważa się: zapobieganie nielegalnemu handlowi zwierząt, ograniczenie podaży i popytu na nielegalne okazy, wzmocnienie przestrzegania obowiązujących przepisów, szczególnie w zakresie walki z zorganizowaną przestępczością (w tym celu konieczne będzie min. zacieśnienie współpracy między takimi służbami, jak Europol czy Eurojust) oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej. Z końcem tego roku każde państwo członkowskie UE powinno utworzyć międzyinstytucjonalną jednostkę, złożoną m.in. z celników i policjantów.

Obecnie zarówno przywóz z krajów trzecich na teren Unii, jak i wywóz z UE dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). Ich przewóz możliwy jest wyłącznie na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw, czyli tzw. dokumentów CITES. Przewóz bez takich dokumentów niesie ze sobą konsekwencje karne.

Szczególnie wzmocniony ma zostać nadzór nad przemytem kości słoniowej. "Afryka traci dziesiątki tysięcy słoni rocznie w wyniku kłusownictwa, którego celem jest pozyskanie ciosów. Często dzieje się to w ramach wysoko zorganizowanej i świetnie finansowanej sieci przestępczej. Szacuje się, że w ubiegłej dekadzie populacja słoni zmniejszyła się o 60 procent, a 65 procent tych zwierząt straciło życie w wyniku działań kłusowników" - uważa brytyjski europoseł z Grupy Zielonych, Keith Taylor.

Czytaj też: Cyrki w miastach: Samorządy nie chcą widowisk ze zwierzętami. Wprowadzają zakazy

Prowadzone będą także szkolenia dla celników i służb granicznych, by byli w stanie skuteczniej nadzorować przewóz przez granicę przedmiotów takich jak np. trofea myśliwskie, które muszą pochodzić z legalnych źródeł, a także skutecznie śledzić przemyt m.in. żywych gatunków, jak gady i ptaki czy cennej kości słoniowej i rogów nosorożca.

"To rynek, na którym można zbić ogromne pieniądze. Często jest tak, że na zamówienie odłapuje się w Afryce czy Ameryce Południowej szereg gatunków zwierząt. I np. taka papuga żako na bazarze kosztuje 20 dolarów, a już na czarnym rynku w Europie znacznie więcej, w samej Polsce ok. 15 tys. zł. Ptaki przewożone są w okropnych warunkach - zwykle obcina się denko od plastikowej butelki po napoju i ptaki zostają wciśnięte jako wypełnienie. Podczas takiej podróży ginie 60-70 proc. transportu, ale przebitka cenowa jest tak duża, że przemytnikom to i tak się opłaca. Przewożone są też ary, które w Europie osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy" - powiedział PAP dyrektor ogrodu zoologicznego w Gdańsku Michał Targowski.

Zdarza się, że służby celne proszą ekspertów z ZOO o ocenę autentyczności zatrzymanego towaru odzwierzęcego. "Celnicy przywożą nam np. buty z krokodylej skóry kupione na bazarze, biżuterię z kości słoniowej. Ostatnio bardzo modne są węże przywożone z Meksyku czy kobry z Indii, które zalewane są w butelce spirytusem jako nalewka lecznicza. Mamy już u nas kilka takich buteleczek. Ludzie kupują na targu upominek, a na granicy okazuje się, że to przemyt" - mówi Targowski.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (10)

 • Meh, 2016-07-08 10:57:16

  Wrzucić cyrki z kłusownikami, przemytnikami i Unią Europejską do jednego wora. Tak to jest jak się na kacu pisze i zapomniało się o czym miał być artykuł.
 • alicja, 2016-07-02 14:27:47

  Czepili sie tych cyrków jak rzep psiego ogona jaki oni mają za interes, żeby ich wykończyć. Wiadomo, że cyrki bez zwierząt nie cieszą sie taka popularnością jak te ze zwierzętami
 • Sara, 2016-06-30 17:01:02

  Ale jaki zwiazek maja cyrki z przemytem kosci sloniowej? Kto pisal ten artykul?