PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraińcy kupują coraz więcej ziemi w Polsce

  • KDS    6 kwietnia 2018 - 17:34
Ukraińcy kupują coraz więcej ziemi w Polsce
Łączna powierzchnia gruntów, które w 2017 nabyli cudzoziemcy wyniosła prawie 23 hektary (fot. Shutterstock.com)

W 2017 roku cudzoziemcy otrzymali 224 zezwolenia na nabycie 270 nieruchomości gruntowych - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawie 50 proc. dotyczy obywateli Ukrainy.
  • Zgodnie z przepisami zezwolenia dla cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej wydaje minister spraw wewnętrznych i administracji.
  • Łączna powierzchnia gruntów, które w 2017 nabyli cudzoziemcy wyniosła prawie 23 hektary. Wydane zezwolenia dotyczyły nieruchomości gruntowych, w tym rolnych oraz leśnych.
  • Dodatkowo w 2017 roku minister wydał 80 zezwoleń na nabycie lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej oraz lokali użytkowych o łącznej powierzchni 5 957,21 m2 na rzecz obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  • Wydanych zostało też 19 zezwoleń na nabycie udziałów i akcji w spółkach będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi ponad 88 hektarów nieruchomości położonych w Polsce.

Ze sprawozdania za rok 2017 wynika, że zostały zarejestrowane transakcje, w trakcie których cudzoziemcy zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie nabyli na podstawie 5 464 transakcji nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 4 483,47 hektarów (w tym 772 transakcje dotyczyły nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 1 069,14 ha), na podstawie 6 385 transakcji lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni  754 998,43 m2.

Podobnie jak w latach poprzednich, największe zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Polsce wykazują cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w związku z tym, że od 1 maja 2016 r. nie potrzebują oni zezwolenia nakupno nieruchomości w Polsce.

Czytaj więcej: Gminy i miasta zmieniają granice. Szczególnie przed wyborami

- Wśród osób fizycznych utrzymuje się wzrost zainteresowania kupnem ziemi na terenie Polski przez obywateli Ukrainy. W 2017 r. otrzymali oni 134 zezwolenia, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych wydanych na rzecz osób fizycznych (w 2016 r. – 47 proc.) - wskazują w resorcie. 

Warto przypomnieć, że 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze zmiany, które wprowadziły te przepisy, dotyczą m.in. rozszerzenia katalogu nadsyłanych przez notariuszy oraz sądy dokumentów. Dzięki temu dane wprowadzane do rejestrów nieruchomości, udziałów i akcji nabytych przez cudzoziemców dokładniej pokazują poziom zainteresowania cudzoziemców nieruchomościami położonymi w Polsce oraz ich udziałem w polskim rynku kapitałowym.

Niedawno Urząd do spraw Cudzoziemców poinformował, że już ponad 150 tys. obywateli Ukrainy ma ważne zezwolenia na pobyt w Polsce. Najwięcej decyzji w sprawie legalizacji ich pobytu wydali urzędnicy w woj. mazowieckim (39 tys. osób). Dalej jest małopolskie (15 tys. osób), dolnośląskie (14,5 tys.) oraz wielkopolskie (13,5 tys.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.