PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraińscy samorządowcy odwiedzą polskie miasta. Zaczynają od stolicy

  • PAP    23 marca 2015 - 21:33

Przedstawiciele kilkunastu ukraińskich miast uczestniczyli w zorganizowanym w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim spotkaniu z cyklu "Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z Unią Europejską".
Organizatorem spotkań jest Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów, a głównym ich celem - przekazanie polskich doświadczeń związanych z tworzeniem i wdrażaniem reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój.

Jak poinformowano na stronie internetowej prezydenta Bronisława Komorowskiego, ukraińscy samorządowcy spotkali się z prezydenckim ministrem Olgierdem Dziekońskim i ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Związku Miast Polskich i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Obecny był także koordynator polsko-ukraińskiej grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej na Ukrainie, poseł PO Marcin Święcicki, który przedstawił Ukraińcom stan prac grupy.

Po spotkaniu Święcicki podkreślił w rozmowie z PAP, że reformę samorządową na Ukrainie utrudnia duże rozdrobnienie jednostek samorządowych na szczeblu podstawowym, odpowiadającym naszym gminom. Jednostek takich jest na Ukrainie ok. 10 tys., dla porównania - gmin w Polsce jest niespełna 2,5 tys.

Zaznaczył jednak, że dzięki już wprowadzonym zmianom w prawie jednostki te dobrowolnie mogą się łączyć. Na mocy prawa mogą one też ze sobą współpracować.

Inna z wprowadzonych reform dała jednostkom samorządu możliwość zakładania rachunków bankowych i korzystania z własnych funduszy. Wcześniej musiały one korzystać z budżetu centralnego.

Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy prefekt, czyli odpowiednik polskiego wojewody, ma podlegać premierowi, czy prezydentowi kraju.

Święcicki zaznaczył, że do pełnego wdrożenia reformy samorządowej na Ukrainie konieczne są zmiany w konstytucji. Ma się to odbyć w dwóch etapach, prawdopodobnie w lipcu i jesienią tego roku.

W rozmowie w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli samorządowcy z miast: Użhorod, Kamieniec Podolski, Czuhujiw, Emilczyn, Borodzianka, Wilniańsk, Dubno, Łuck, Siewierodonieck, Komsomolsk, Słowiańsk, Pierwomajsk, Wołodarsk Wołyński, Wałki, Nowopskow i Wołnowacha.

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczyna pięciodniową wizytę studyjną ukraińskich samorządowców w Polsce. Podczas pobytu odwiedzą oni dziewięć polskich miast: Gdynię, Głogów, Kalisz, Kozienice, Lubartów, Mińsk Mazowiecki, Sochaczew, Sokołów Podlaski i Toruń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.