PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraińscy samorządowcy w polskich miastach. Uczą się od nas

  • bad    16 września 2014 - 15:46
Ukraińscy samorządowcy w polskich miastach. Uczą się od nas

W Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie grupy samorządowców ukraińskich i polskich, biorących udział w projekcie „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
W roku 2014 przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland.

Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy. W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego gości powitali szef kancelarii, minister Jacek Michałowski oraz sekretarz stanu Olgierd Dziekoński.

Projekt wpisuje się m.in. w inicjatywę prezydenta RP dotyczącą polskiej pomocy dla Ukrainy oraz rządowy program wspierania reform na Ukrainie. Przedstawiciele organizacji samorządowych biorą aktualnie udział w pracach zespołu pod kierunkiem posła Marcina Święcickiego, który wspomaga rząd ukraiński w przygotowaniu pakietu reform, w tym reformy samorządowej.

Czytaj też: Marcin Święcicki: Regiony na Ukrainie dostaną aparat wykonawczy, którego nie mają

W realizację projektu zaangażowane są także samorządy członkowskie Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W czerwcu pierwsza grupa dwudziestu ukraińskich samorządowców gościła w miastach woj. śląskiego. Dziś kolejna grupa rozpocznie 5-dniową wizytę studyjną w dziesięciu polskich miastach.

Czytaj też: Ukraińscy samorządowcy patrzą na Śląsk i chcą się uczyć

Spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP, inaugurujące pobyt, poświęcone było polskiej polityce regionalnej , o której mówił Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W dyskusji goście ukraińscy wyrażali zainteresowanie polskimi doświadczeniami i nadzieję na głębokie zmiany decentralizacyjne w ich kraju. Istotne są też szersze kompetencje i bardziej stabilne zasilanie finansowe, które pozwalałoby na planowanie działań.

Celem projektu, jest przygotowanie jak najszerszej grupy samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój (odpowiednik środków przedakcesyjnych w Polsce). Efektem długofalowym ma być wzmocnienie obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego, podniesienie jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, a także ograniczenie skali zjawisk korupcyjnych.

Jednym z wielu warunków powodzenia reform na Ukrainie jest jak najszersze włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach samorządowych i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności - co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce. Jednym z kluczowych punktów programów pobytu ukraińskich gości w polskich miastach, obok zarządzania projektami, jest pokazanie tych mechanizmów.

Kolejna grupa odwiedzi polskie samorządy w październiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.