PARTNER PORTALU
  • BGK

Ułatwią działalność na mieniu gmin

  • PAP    12 października 2010 - 13:12
Ułatwią działalność na mieniu gmin

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski postuluje do MSWiA o zmianę jednego z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, uniemożliwiającego radnym prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nawet jeśli robią to społecznie.
Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, projekt zmiany artykułu 24 f ustawy o samorządzie gminnym został już przygotowany przez prawników Urzędu Wojewódzkiego i w tym tygodniu będzie przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Propozycję wojewody otrzymają też pomorscy parlamentarzyści.

Przepis w obecnej formie uniemożliwia radnym prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nawet jeśli nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Dotyczy to także działalności w stowarzyszeniach prowadzących kluby sportowe, których dochód w całości przeznaczany jest na cele statutowe.

W efekcie tego przepisu radny może utracić mandat.

Wojewoda pomorski proponuje, aby nieodpłatne zarządzanie przez radnych działalnością gospodarczą prowadzoną przez organizacje pozarządowe, a także nieodpłatne bycie przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności nie było traktowane jako naruszenie zakazu.

- Pomysł wprowadzenia zmiany tego przepisu ustawy to efekt wielu skarg, jakie wpływają do Urzędu Wojewódzkiego, głównie na radnych, którzy zasiadają we władzach klubów sportowych, nie pobierając z tego tytułu ani grosza. W ostatnich miesiącach mandaty radnych straciły w ten sposób trzy osoby z Kartuz i Bytowa - wyjaśnił Nowak.

W ocenie Zaborowskiego, proponowana zmiana nie stoi w sprzeczności z antykorupcyjnym celem przepisu ustawy.

Zdaniem wojewody, analogiczną zmianę należałoby również wprowadzić w ustawach o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.