PARTNER PORTALU
  • BGK

Ułatwienia dla 97 gmin dotkniętych żywiołem

  • ZWI    7 marca 2013 - 17:12
Ułatwienia dla 97 gmin dotkniętych żywiołem

Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu.
 Chodzi o gminy poszkodowane w wyniku działania żywiołu od lutego do marca, w lipcu, we wrześniu i od listopada do grudnia 2011 roku oraz od stycznia do marca i od maja do października 2012 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Jak podaje resort administracji i cyfryzacji, rozporządzenie (projekt publikujemy poniżej w dziale Multimedia) umożliwi właścicielom zniszczonych lub uszkodzonych obiektów budowlanych (położonych na terenach gmin wymienionych w załączniku do rozporządzenia), na skorzystanie z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczno - budowlanej, przewidzianych w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906 oraz z 2010 r. Nr 149, poz. 996).

Po wejściu rozporządzania w życie, na terenie gmin wskazanych w rozporządzeniu, zamiast pozwolenia na budowę wystarczające będzie zgłoszenie odbudowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, a w przypadku zamiaru wykonywania prac remontowych zgłoszenie takich prac nie będzie wymagane. Z tych ułatwień będzie można korzystać przez 24 miesiące od dnia wejścia rozporządzenia w życie.

Ułatwienia mają objąć 41 gminy z woj. dolnośląskiego, 11 - z lubelskiego, 7 - z lubuskiego, 8 - z kujawsko-pomorskiego, 6 -ze śląskiego oraz 24 - ze świętokrzyskiego.

Czytaj też: Klęski żywiołowe próbą dla samorządów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.