PARTNER PORTALU
 • BGK

Ulgi dla płacących PIT w Warszawie

 • EM    3 grudnia 2013 - 16:20
Ulgi dla płacących PIT w Warszawie

Od 3 grudnia 2013 r. mieszkańcy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w stolicy mogą otrzymać Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka. Karty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.
- Dziś rozpoczynamy akcję wydawania kart warszawiaka i młodego warszawiaka. W ten sposób premiujemy osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą PIT w Warszawie. Od jednej osoby płacącej tutaj podatek do kasy miasta wpływa średnio 3,1 tys. zł - mówi Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i funkcjonować dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. Jeżdżą nowe autobusy, tramwaje i metro. Ponadto miasto w prawie 70 proc. dofinansowuje komunikację miejską. Pieniądze z podatków pomogły też wybudować np. Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz budowę II linii metra. Dlatego osoby mieszkające i rozliczające podatek dochodowy PIT w Warszawie, dzięki Karcie warszawiaka i młodego warszawiaka, będą mogły korzystać z ulg w stołecznym transporcie, kulturze i sporcie.

Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom do ukończenia 20. roku życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia.

Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka będą działały na bazie elektronicznej karty będącej nośnikiem biletów. Docelowo będą miały inny wygląd. Od 3 grudnia 2013r. na obowiązujące karty będzie naklejany specjalny hologram.

Ten, kto posiada już spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. Elektroniczna Legitymacja Studencka, Uczniowska), nie musi wyrabiać nowej karty - wnioskuje jedynie o wydanie hologramu.

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą warszawiaka nie odczują zmian w cenie - dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty młodego warszawiaka będzie kosztował zaledwie 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej. Ponadto, rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, już nie będą musieli kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych - w nowej taryfie biletowej pojawi się roczny bilet za cenę 99 zł dla każdego dziecka. I co ważne - jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20 rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla rodzin posiadających czworo i więcej dzieci nie zmienią się. Rodzice dzieci które już posiadają bilet nie muszą go wymieniać a tylko wnioskować o wydanie hologramu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Jakub, 2013-12-10 08:53:12

  W takim razie trzeba przynosić PIT do wglądu czy nie? W emailu o Realizacji wniosku nic na ten temat nie napisano. Dostałem tylko coś takiego: Po odbiór zgłoś się z: 1. wnioskiem podpisanym przez wszystkie pełnoletnie osoby, 2. dowodem osobistym, prawem jazdy lub paszportem, 3. ... dokumentami potwierdzającymi stopień pokrewieństwa (np.akt urodzenia dziecka), 4. kartami SWKM lub innymi wskazanymi we wniosku elektronicznymi nośnikami biletów, 5. dokumentami potwierdzającymi nadanie numeru NIP – dotyczytylko obcokrajowców.  rozwiń
 • "Warszawka"!!!!, 2013-12-05 17:28:19

  To jest chore!!!!!!!!!!!!!Tyle mieszkańców Warszawy dało się nabrać jednej beznadziejnej babie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie ma żadnych ulg!!!! Cena biletu 2 zł mniejsza, a komunikacja pod psem! W żadnym innym mieście w Polsce i Europie nie ma takich cen i takiego transportu jak u nas. Wg. Gronkiewicz... wszyscy mieszkańcy powiatu warszawskiego nie są warszawiakami mimo tego, że cały czas nasze podatki trafiają do US w Warszawie. Jednak to w niczym nie przeszkadza Gronkiewiczowej kłaść łapę na naszych podatkach. To jest granda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1  rozwiń
 • Joanna, 2013-12-04 14:11:12

  Przekłamaniem i to poważnym ze strony informujących o Karcie Warszawiaka (ZTM?) jest fakt, że za opisywaną(-ymi) szeroko zniżką(-ami) kryją się i to wcale niemałe PODWYŻKI!!! Do chwili obecnej za 90. dniowy ulgowy bilet płaciłam 125 zł, od 1.01.2014 roku płaciłabym 140 zł., czyli o 15 zł., czyli po...nad 10% więcej! Wg nowej taryfy z Kartą Warszawiaka będę nadal płacić 125 zł., więc gdzie ti zniżka??? Ilość osób objętych najrozmaitszymi przywilejami przekracza granice zdrowego rozsądku. Słowem jedne przywileje zastąpiły drugie, to nie najlepiej świadczy o pomyśle, a przede wszystkim wprowadza w błąd. Zanim ukazały się cenniki pisano o zniżkach w granicach 5-8%, które są jednak NIEPRAWDĄ!  rozwiń