PARTNER PORTALU
  • BGK

Umorzenia długów czynszowych bez podatku. Mateusz Morawiecki składa deklarację

  • AW/pap    15 lutego 2017 - 09:19
Umorzenia długów czynszowych bez podatku. Mateusz Morawiecki składa deklarację

Mateusz Morawicki, wicepremier oraz minister finansów i rozwoju (fot.youtube)

• Resort rozwoju i finansów wycofuje się ze stanowiska z którego wynikało, że osoby z umorzonymi długami czynszowymi zobowiązane były do uregulowania podatku dochodowego.
• - Deklaruję umorzenie takiego podatku – zapowiada Mateusz Morawiecki.
• Jak podkreśla, rząd liczy na dodatkowe wpływy z podatków, ale chodzi przede wszystkim o uszczelnienie VAT, co przynieść ma do tegorocznego budżetu ok. 10 mld zł więcej niż w 2016 r.
Wzrost PKB w 2017 r. może przekroczyć 3,5 proc. - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki we wtorek wieczorem w TVP Info.

Pytany o przyjętą przez rząd Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powiedział, że jest ona dla polskich rodzin. - To nie jest tylko strategia dla polskich przedsiębiorców - mówił. Poinformował, że priorytetami Strategii są niskie bezrobocie, wysokie wynagrodzenia i bezpieczeństwo miejsc pracy.

Zapytany o źródła finansowania strategii, Morawiecki wymienił środki unijne (w tym plan Junckera), budżetowe oraz zachęty dla inwestorów prywatnych.

- W 2017 r. inwestycje będą rosły w zdecydowanie szybszym tempie niż w poprzednim - powiedział.

Podatki – jedne do uszczelnienia jedne do umorzenia

Morawiecki wyraził nadzieję, że w 2017 r. wpływy do budżetu z tytułu uszczelniania VAT będą o ok. 10 mld zł wyższe niż w roku poprzednim.

- Pieniądze z VAT wspomogą m.in. rozwój, a także programy Rodzina plus, Mieszkanie plus – wymieniał wicepremier w TVP Info.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do problemu obciążania warszawiaków wyższym podatkiem dochodowym. Chodzi o osoby, którym miasto umorzyło zaległości czynszowe.

Przypomnijmy w październiku 2016 r. minister rozwoju i finansów stwierdził, że w sytuacji gdy m. st. Warszawa udziela ulgi np. w postaci umorzenia należności cywilnoprawnej, to dłużnik oszczędza na wydatku, który zasadniczo musiałby zostać poniesiony. Takie zaoszczędzenie wydatku oznacza więc, że mieszkaniec się wzbogacił, bo nie musi już płacić za zadłużenie. Zatem osoby, którym umorzono m.in. należności czynszowe, zostały zobowiązane do uregulowania podatku. W sprawie, która może dotyczyć blisko 30 tys. mieszkańców Warszawy, interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj też:Na opodatkowanie umorzonych przez ratusz należności czynszowych zwraca uwagę RPO

14 lutego 2017 r. w telewizyjnym wywiadzie wicepremier zapowiedział, że on takie podatki umorzy.

- Jeśli się ratusz, czy to w Warszawie czy w innych miastach, zdecyduje się na umorzenie zaległości np. czynszowych dla najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących mieszkańców, to ja się zdecyduję jako minister finansów na nieściąganie podatków od tego, czyli na umorzenie należności podatkowej - zadeklarował Morawiecki. -  Skoro podnosimy dla najuboższych kwotę wolną od podatku to nie będziemy ich obciążać podatkami w przypadku umorzenia ich jakiegoś zobowiązania - wyjaśnił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • redakcja, 2017-03-10 13:03:30

    Do Zainteresowana: Juz obowiązuje, rozporzadznie w tej sprawie minister wydał 27 lutego
  • Zainteresowana, 2017-03-10 12:11:38

    Witam Od kiedy by obowiązywało to zniesienie podatku od umorzenia długu Pozdrawiam