PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowy na 3 mld zł w ramach Inwestycji Polskich

  • PAP    8 października 2013 - 14:19
Umowy na 3 mld zł w ramach Inwestycji Polskich

BGK w ramach Programu "Inwestycje Polskie" ma podpisane umowy o wartości ok. 3 mld zł, na kolejne 2 mld zł będzie podpisywać umowy w ciągu miesiąca, a na następne co najmniej 2 mld zł do końca roku - powiedział we wtorek prezes BGK Dariusz Kacprzyk.
"Mamy ok 7 mld zł, na projekty w ramach Programu Inwestycje Polskie. Podpisaliśmy już umowy na 3 mld zł, na kolejne 2 mld zł będziemy podpisywać w ciągu miesiąca i na jeszcze ok. 2 mld zł mam nadzieję, że podpiszemy do końca roku" - powiedział Kacprzyk, który był uczestnikiem debaty, poświęconej Programowi "Inwestycje Polskie".

Wyjaśnił, że wśród dwóch projektów, które mają otrzymać wsparcie BGK w ciągu miesiąca, jeden jest "z branży energetycznej średniej wielkości", a drugi dotyczy infrastruktury transportowej. "W przygotowaniu są dokumentacje do innych projektów" - dodał.

Prezes podkreślił, że niezależnie od tego, co spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe postanowi w ramach poszczególnych projektów, to bank będzie się przyglądać tym projektom z perspektywy ryzyka BGK.

Czytaj też: Są fundusze na Inwestycje Polskie

"My możemy dużo więcej, jeśli chodzi o rodzaje zaangażowania - zarówno bilansowe, czy kredytem, czy obligacją, czy gwarancją możemy wesprzeć projekt. Tych różnych rozwiązań z pewnością po stronie BGK jest dużo więcej" - zaznaczył. Dodał jednak, że PIR i jego rola jest ogromna.

Przypomniał, że BGK w ramach Programu "Inwestycje Polskie" jest już zaangażowany m.in. w projekt Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Podpisał także pod koniec lipca br. umowę z Tauronem, której celem była organizacja i gwarantowanie emisji obligacji wartych 1 mld zł.

Prezes podkreśli, że BGK ma ambicje być przede wszystkim polskim bankiem rozwoju. "Mamy ambicje zmienić trochę oblicze BGK, który wcześniej różne rzeczy robił, a w tej chwili cel ma jasno określony" - podkreślił. Dodał, że bank jest wyposażony w kapitał, który pozwala na aktywną działalność.

W ocenie prezesa dla rozwoju Polski, także gospodarczego istotny jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, a także mikroprzedsiębiorstw. "Chcielibyśmy zdecydowanie, jako BGK odegrać aktywniejszą rolę, jeśli chodzi o aktywizację systemu poręczeń. Będziemy robić wiele w różnych obszarach w odniesieniu także do tych mniejszych podmiotów" - powiedział prezes BGK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.