Uniezależnienie zamawiającego od dostawcy

  • Agata Mączka (Kancelaria prawna Laurifer)
  • 16-08-2013
  • drukuj
Jak wynika z niedawno zamieszczonych informacji, Komisja Europejska zamierza podjąć działania na rzecz uniezależnienia instytucji publicznych od jednego dostawcy. Dlaczego?
Uniezależnienie zamawiającego od dostawcy

Dostrzega się bowiem zagrożenia płynące z dyktatu warunków przez wykonawcę. Jak podkreśla się, obecnie zamawiający nie ma możliwości negocjacji warunków. Natomiast jeśli już istnieją jakieś sposobności, to zwykle w znacznie ograniczonym zakresie.

Jakie działania mają doprowadzić do wprowadzenia tych zmian? Chodzi o promowanie otwartych systemów bazujących na standardach, co miałoby się różnić od obecnych rozwiązań. Aktualnie bowiem jest to oparte na nazwach handlowych, chronionych na podstawie przepisów prawa autorskiego.

Działania te mają przede wszystkim na celu zmianę podejścia instytucji publicznych w zakresie przechowywania dokumentów specyfikacyjnych. Poza tym uzależnienie od jednego dostawcy powoduje, że tylko określony dostawca może dokonywać zakupu nowych komponentów lub licencji. Co jeszcze z tego wynika? Jak słusznie zwrócono uwagę, uzależnienie od jednego dostawcy ma oczywiście również swoje źródło w autorskich prawach majątkowych.

Jak wynika z dostępnych informacji, akceptację dla tej idei podziela także Rząd Polski dostrzegając w tym możliwość zmniejszenia kosztów instytucji publicznych a także wzrost konkurencyjności. Ponadto ma to służyć obniżeniu cen i zwiększeniu jakości oferowanych usług. Aktualnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

We Francji takie zasady obowiązują, co najmniej od 25 lat.

OldBruno, 2013-08-16 12:38:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU