PARTNER PORTALU
  • BGK

UOKiK: Mierzęcice i Ornontowice nadużyły pozycji dominującej

  • PAP    17 maja 2011 - 15:50
UOKiK: Mierzęcice i Ornontowice nadużyły pozycji dominującej

Gminy Ornontowice i Mierzęcice (Śląskie) nadużyły pozycji dominującej, arbitralnie określając wysokość bonifikaty, jaką może otrzymać odbiorca w przypadku dostarczenia mu wody o pogorszonej jakości.
Tak uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odbiorcy mogli liczyć na rachunek niższy tylko o 10 proc. należności za wodę dostarczoną w okresie trwania zakłócenia. Rekompensata jednak powinna odpowiadać poniesionym niedogodnościom i nie może być z góry określona – uznał UOKiK.

Dyrektor katowickiej delegatury Urzędu Maciej Fragsztajn powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Urząd bada od pewnego czasu umowy zawierane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne z odbiorcami.

W przypadku Ornontowic i Mierzęcic zakwestionowane zostały zapisy umożliwiające ubieganie się o upusty gdy dostarczona woda jest nieodpowiedniej jakości. Gminy ograniczyły możliwość obniżenia ceny do 10 proc.

„W naszej ocenie takie ograniczenie nie ma uzasadnienia, ponieważ stopień obniżenia jakości tego produktu może być większy, więc narzucenie z góry takiego warunku ograniczającego odpowiedzialność do 10 proc. jest niekorzystne i może wprowadzić w błąd odbiorców jeżeli chodzi o egzekwowanie swoich praw” – powiedział dyrektor.

Gmina Ornontowice ponadto zastrzegała, że m.in. nie ponosi odpowiedzialności za przerwy w dostawie wody i odprowadzanie ścieków w przypadku braku energii energetycznej. Zgodnie z prawem, przerwy mogą wystąpić także z winy przedsiębiorstwa wodociągowego i w takiej sytuacji klient powinien mieć szansę na odszkodowanie – podkreśla UOKiK.

Prezes Urzędu uznała, że obie gminy nadużyły pozycji dominującej. Gmina Mierzęcice zobowiązała się do zmiany praktyki. Musi zmienić umowy zawarte z odbiorcami. Gmina Ornontowice nie zgadza się z zarzutami – prezes UOKiK nałożyła na nią karę ponad 2 tys. zł.

Postępowanie antymonopolowe przeciwko gminie Ornontowice zostało wszczęte w październiku ubiegłego roku, a przeciwko gminie Mierzęcice – w grudniu. Decyzje dotyczące obydwu gmin nie są ostateczne. Mogą się one odwołać do sądu.

Delegatura UOKiK w Katowicach istnieje od 1990 r. W tym czasie wydała niemal tysiąc decyzji w sprawach antymonopolowych i dotyczących naruszania zbiorowych interesów konsumentów. W najbliższym czasie ma przedstawić wyniki postępowań dotyczące zmowy na rynku sprzedaży odzieży, przy przetargach na oznakowania jezdni oraz naruszania interesu klientów przy udzieleniu pożyczek, tzw. chwilówek.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.