Upadłość zamiast likwidacji? By inne gminy nie podzieliły losu Ostrowic

Wprowadzenie zdolności upadłościowej skończyłoby z praktyką pożyczania pieniędzy gminom, które nie mogą ich oddać i stanowiło rynkowy mechanizm ograniczający zadłużenie jednostki – lepszy niż indywidualny wskaźnik zadłużenia - twierdzi Grzegorz P. Kubalski, ekspert ZPP.
Upadłość zamiast likwidacji? By inne gminy nie podzieliły losu Ostrowic
Upadłość nie musi się wiązać z likwidacją upadającego podmiotu (fot.fotolia)

Zadłużona gmina Ostrowice ma zostać połączona z sąsiednim Drawskiem Pomorskim, taką propozycję złoży zachodniopomorski wojewoda. Wójt, żeby zapobiec likwidacji chce uzbierać 10 proc. kwoty zadłużenia, czyli 3,35 mln zł i prosi o datki na rzecz gminy przez internet.

Przeciwko likwidacji gminy protestuje regionalny zarząd PSL.

- Spektakularna likwidacja jest złą decyzją. Bardziej oczekuję od rządu programu naprawczego dla gminy - powiedział szef regionalnych struktur partii Jarosław Rzepa, który jest jednocześnie wicemarszałkiem zachodniopomorskim.

Upadłość konsumencka rozwiązaniem dla gminy Ostrowice?

Jeszcze inne rozwiązanie widzi prawnik Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem warto przemyśleć przyznanie samorządom zdolności upadłościowej (układowej).

- Upadłość nie musi się wiązać z likwidacją upadającego podmiotu – najlepszą ilustracją może tu być tzw. upadłość konsumencka. Upadłość pozwala natomiast na zdjęcie bagażu niemożliwych do spłaty długów – tłumaczy Kubalski na łamach „Warto Wiedzieć”, dziennika Związku Powiatów Polskich.

Przyznaję, że takie rozwiązanie wiąże się wprawdzie ze szkodą wierzycieli, ale wierzyciele sami powinni dbać o swoje interesy i zastanowić się, czy udzielać kredytów czy pożyczek podmiotowi znajdującemu się w trudnej sytuacji. Teraz takich obiekcji nie mają. Dlaczego?

- Bo w obowiązującym stanie prawnym dług gminy zostanie wcześniej czy później ze środków publicznych spłacony - kontynuuje ekspert ZPP. - Wprowadzenie zdolności upadłościowej skończyłoby z taką praktyką i stanowiło naturalny, rynkowy mechanizm ograniczający zadłużenie jednostki – lepszy niż indywidualny wskaźnik zadłużenia wynikający z przepisów o finansach publicznych. Wtedy sytuacja taka jak w gminie Ostrowice byłaby trudna do powtórzenia – reasumuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Widać, że upadłość konsumencka to temat jeszcze nie tak bardzo zbadany i nie tak bardzo rozwinięty. Dlatego też jako profesjonaliści, chętnie udzielimy odpowiedzi każdej osobie, która ma jakieś pytanie dotyczące upadłości konsumenckiej. upadlosckonsumencka.com.pl/

Upadłość Konsumencka, 2015-09-21 14:19:31 odpowiedz

Czy tzw. ekspert ZPP zna się na wszystkim? Czy ten Pan ma pojęcie o upadłości i jej skutkach? Gmina jest bytem administracji publicznej i jako takie nie może podlegać rygorom postępowania upadłościowego z definicji. Natomiast nie ma przeszkód do likwidacji jst w celu dostosowania samorządów do potr...zeb obywateli, dlatego jak najbardziej jest wskazana likwidacja powiatów już. Mowa srebrem a milczenie złotem rozwiń

obywatel gminy, 2015-08-11 12:08:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU