PARTNER PORTALU
  • BGK

Uprościć przetargi w nowej perspektywie UE

  • PAP    28 listopada 2013 - 15:23
Uprościć przetargi w nowej perspektywie UE

Klub Solidarnej Polski zapowiedział, że złożyłą projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Według propozycji SP w przetargach ma decydować w mniejszym niż do tej pory stopniu kryterium ceny. Projekt wprowadza też Centralny Rejestr Wykonawców Zamówień Publicznych.
Posłowie SP: Piotr Szeliga oraz Tomasz Górski podkreślili, że projekt "spełnia oczekiwania przedsiębiorców i urzędników".

"Chodzi nam o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej UE stworzyć uczciwe warunki przetargów. Mamy doświadczenia z wielu lat, na przykład, że zbudowana tańszym kosztem droga rozsypuje się po kilku latach" - podkreślił Szeliga.

Dodał, że "Solidarna Polska proponuje, aby o wyborze oferty decydowała nie, jak dzisiaj, w 90 procentach przetargów, najniższa cena". "Najkorzystniejsza oferta według naszej ustawy będzie rozumiana jako bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego" - powiedział Szeliga.

Czytaj też: Kryterium ceny problemem przetargów

Według projektu SP prezes Rady Ministrów miałby wydać na podstawie znowelizowanej ustawy rozporządzenie określające obowiązkowe kryteria oceny ofert przetargowych; wśród kryteriów miałyby się znaleźć: trwałość materiałów, sprawność, innowacyjność, optymalne koszty eksploatacji i serwisu oraz solidność.

Szeliga podkreślił, że inaczej wygląda przetarg na dostawę komputerów, inaczej na budowę drogi. "Urzędnicy będą musieli, działając dla dobra urzędu, wyznaczyć kryteria" - powiedział.

Jak zaznaczył, dotychczas częstą praktyką było, że przetarg wygrywała firma oferująca najniższą cenę, a następnie wprowadzano aneksy do umowy. W ten sposób - zauważył Szeliga - faktycznie inwestycja kosztuje dużo więcej niż zaproponowały firmy, które przegrały przetarg.

W projekcie SP wprowadza się też nową instytucję: Centralny Rejestr Wykonawców Zamówień Publicznych, który miałby podlegać prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych.

"Chodzi o to, żeby uprościć procedury. Dzisiaj firmy startują w licznych przetargach. Za każdym razem muszą dostarczać różne zaświadczenia z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Taki rejestr będzie zawierał najważniejsze dane dotyczące danej firmy. Firma będzie miała ustawowy obowiązek co jakiś czas aktualizować te dane, ale nie będzie musiała co chwilę wyciągać kolejnych zaświadczeń. Ułatwi to życie przedsiębiorcom" - powiedział Szeliga.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Agata, 2013-11-29 12:56:09

    W umowie przetargowej powinna obowiązywać gwarancja na wykonane prace. Powinna się liczyć nie tylko cena lecz ilość lat gwarancji!
  • Uproszczono, 2013-11-28 20:31:21

    Minister Bieńkowska za gospodarność funduszami awans dostała, a Pani Patrycja Wolińska odpowiedzialne za nie zwolniona została. Od uproszczeń tak rozpoczęto,że wiceministrom angaże cofnięto i za dobrą pracę jaką w ministerstwie wykonali - nagle się rozstali! Zmianami powiało,bo tak być musiało,...a może jednak coś się stało?  rozwiń