Urlopy z dodatkową opłatą za klimat

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 18-07-2011
  • drukuj
W większości miejscowości wakacyjnych za każdy dzień pobytu od kuracjuszy pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową.
W miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska, pobierana jest opłata uzdrowiskowa. Obowiązek jej zapłaty ciąży nie tylko na osobach przebywających tam w celach wypoczynkowo-turystycznych czy szkoleniowych, ale także na kuracjuszach – pisze „Rzeczpospolita”.

W miejscowościach, które jednocześnie mają szczególnie korzystne warunki klimatyczne i są uzdrowiskami, pobiera się tylko jedną opłatę. Ustawodawca postanowił bowiem, że od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się już opłaty miejscowej. Stawki opłaty uzdrowiskowej są jednak wyższe.

Zasady ustalania, poboru oraz terminy płatności obu rodzajów opłat określa w uchwale rada gminy. Również do jej kompetencji należy określenie wysokości stawek.

Uprawnienia gmin w tym zakresie zostały ograniczone przez ustawodawcę tylko co do stawek maksymalnych. Obecnie maksymalna stawka zwykłej opłaty miejscowej nie może przekroczyć 1,99 zł. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach o statusie obszaru ochrony uzdrowiskowej jest wyższa i nie może przekroczyć 2,84 zł dziennie.

Najwięcej na kuracjuszach mogą zarobić uzdrowiska, ponieważ maksymalna dzienna stawka opłaty uzdrowiskowej wynosi 3,92 zł – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ja jeszcze nie wyjechałam

Uśka B., 2011-07-18 09:02:39 odpowiedz

wróciliśmy dopiero z urlopu i pozostała pustka ... w portfelu

ABA, 2011-07-18 08:57:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU