PARTNER PORTALU
  • BGK

Uroczystość nadania sali w MAC imienia prof. Michała Kuleszy

  • bad    24 lutego 2015 - 19:29
Uroczystość nadania sali w MAC imienia prof. Michała Kuleszy
Uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia prof. Michała Kuleszy. Fot. MAC

W siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyła się uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia prof. Michała Kuleszy - wybitnego znawcy prawa administracyjnego i administracji, autora wielu publikacji, odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pamiątkową tablicę odsłonili Ewa Kulesza - wdowa po profesorze oraz minister Andrzej Halicki.
W swoim wystąpieniu minister Halicki podkreślił, że w tym roku obchodzimy 25-lecie odrodzonego polskiego samorządu. 27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zadecydować o swojej reprezentacji na poziomie lokalnym, a reforma samorządowa stała się fundamentem rozwoju polskiej demokracji.

Szef resortu administracji podkreślił, że wielką rolę w tych przemianach odegrał prof. Michał Kulesza. Szef MAC mówił, że profesor nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat zajmował się tematyką samorządową, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, wspólnie z prof. Jerzym Regulskim przygotował koncepcję samorządu terytorialnego, która stała się przedmiotem prac Senatu po wyborach czerwcowych w 1989 r.

Był współautorem ustawy o samorządzie gminnym z 1990 r., a także ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o gospodarce komunalnej i o partnerstwie publiczno-prywatnym. W kolejnych latach kontynuował prace nad dalszą decentralizacją samorządów, których zwieńczeniem była reforma z 1998 roku.

Minister Andrzej Halicki zapowiedział także powołanie Instytutu Samorządności, który wspierałby naukowo działalność samorządową. – W tej sali mogłyby się odbywać dyskusje i rozmowy  reprezentantów ministerstwa z przedstawicielami zaplecza intelektualnego – zaznaczył minister Halicki.

– Instytut stałby się zapleczem naukowym dla ministerstwa, z bardzo wyraźną rolą inspirującą nie tylko w kontekście prac legislacyjnych, ale także  rozwiązań technologicznych.  Jestem gotów dołożyć wszelkich starań w celu realizacji takiej idei - zapowiedział szef MAC.

Słowa podziękowań za pomysł upamiętnienia sali imieniem prof. Michała Kuleszy złożyła żona zmarłego profesora – Ewa Kulesza. Profesora wspominali także prof. Jerzy Stępień oraz Andrzej Porawski i Rudolf Borusiewicz, dyrektorzy Biura Związku Miast Polskich oraz Paulina Kieszkowska-Knapik, współpracująca z prof. Kuleszą przy zagadnieniach dotyczących zdrowia publicznego.

W czasie spotkania miała miejsce projekcja fragmentów filmu dokumentalnego poświęconego reformie samorządowej pt. „Zdarzyło się tylko w  Polsce” w reżyserii Pawła Kędzierskiego.

W uroczystości udział wzięli także: Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w MAC oraz Marek Wójcik i Bogdan Dombrowski, podsekretarze stanu w MAC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.