Uruchomią środki na walkę z bezrobociem

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek resortu pracy dotyczący uruchomienia z Funduszu Pracy 500 mln zł na walkę z bezrobociem. Wcześniej pozytywną opinię wydał resort finansów.
Uruchomią środki na walkę z bezrobociem

Jak mówił podczas obrad komisji wiceminister pracy Jacek Męcina, powodem wniesienia wniosku jest pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, która przekłada się na stan bezrobocia.

W czwartek GUS poinformował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,6 proc. w maju. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu czerwca wyniosła 1,964 mln osób.

"Chcemy te środki skierować na kilka grup wymagających szczególnego wsparcia we wprowadzaniu na rynek pracy. Są to osoby do 30. roku życia, czyli przede wszystkim absolwenci szkół średnich i wyższych. Drugą grupą, do której szczególnie kierujemy te środki, jest grupa osób 50+. Kolejna grupa to osoby zwalniane z zakładów pracy oraz osoby, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy" - mówił wiceszef resortu pracy.

Dodał, że jest to ostatni moment, aby uruchomienie wsparcia dla bezrobotnych. "Zrobimy wszystko, aby na koniec sierpnia pieniądze trafiły do urzędów pracy" - podkreślił.

Posłowie PiS mówili podczas obrad komisji, że uruchomienie tej pomocy następuje za późno, a wsparcie jest za małe. "Kwota ta powinna wynosić ok. 1 mld zł, aby to coś dało" - powiedział Henryk Kowalczyk(PiS).

"Dlaczego nie można było przewidzieć tego w budżecie, przecież składaliśmy stosowne poprawki. Uprzedzaliśmy o konsekwencjach, o których pan teraz mówi, o tym, że środki na przeciwdziałanie aktywnym formom walki z bezrobociem były niewystarczające. Czy trzeba było czekać, aż bezrobocie wzrośnie o prawie 2 proc." - mówił poseł PiS.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A dlaczego tylko 500 mln, skoro na koncie Funduszu Pracy tych pieniędzy jest dużo więcej? Czy rząd zamierza doprowadzić poziom bezrobocia do 50% i potrzebuję pieniędzy na czarną godzinę?

Wolna 50+, 2012-07-27 08:31:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU